Logo
  • DONALD
  • KATOWICE: KIEROWCY NARZEKAJĄ, ALE LICZBA WYPADKÓW SPADŁA W 10 LAT O 55%

Katowice: kierowcy narzekają, ale liczba wypadków spadła w 10 lat o 55%

12.02.2024, 07:45
fot. East News
Serwis 24Kato postanowił przyjrzeć się danym policji, w których podsumowano
liczbę wypadków i incydentów drogowych
, do których doszło
w
Katowicach w 2023 roku
. Okazuje się, że w ostatnich latach ich liczba wyraźnie zmalała.
W 2023 roku na katowickich ulicach doszło do
141 wypadków drogowych
, w których rannych zostało 160 osób. Warto podkreślić, że są to najniższe wyniki od czasu, kiedy zbierane są dane na ten temat. Porównując dane policji na temat wypadków w Katowicach, to ich liczb w 2023 roku była
o 77 mniejsza niż jeszcze 5 lat temu
, z kolei
w ciągu ostatnich dziesięciu lat spadła o 55%
. Zwrócono również uwagę, że strefie Tempo 30, która została wprowadzona w 2015 roku, w 2023 roku odnotowano 6 wypadków drogowych. Jest to spadek o blisko 73% w stosunku do roku 2014, czyli ostatniego roku przed wprowadzeniem strefy.
- Biorąc pod uwagę liczbę pojazdów w mieście, warto podkreślić 55% spadek liczby wypadków w ciągu ostatnich 10 lat. Oczywiście, dla zwiększenia liczby podróży środkami transportu publicznego i w efekcie ograniczenia ruchu indywidualnego, wybudowaliśmy centra przesiadkowe, budujemy nowe linie tramwajowe, wdrażamy ITS, czy też regularnie wymieniamy tabor autobusowy i tramwajowy. Wpływ na poprawę bezpieczeństwa zwłaszcza w centrum Katowic mają również zmiany w polityce parkingowej, które ograniczyły ruch samochodowy w tej części miasta - mówi Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu.
Serwis Kato24 zwraca uwagę na zmiany, które w ostatnim czasie zostały wprowadzone na ulicach Katowic, a które przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na miejskich drogach. W 2015 roku wprowadzono wcześniej wspomnianą
strefę Tempo 30
. Miasto
doświetliło także przejścia dla pieszych
oraz zwiększyło ich widoczność poprzez elementy blokujące, uniemożliwiające postój pojazdów w ich obrębie. Serwis podkreśla także, że wprowadzono udogodnienia dla rowerzystów. Od 2015 roku powstały ponad 52 km infrastruktury dla nich. Miasto zdecydowało się także na zbudowanie sygnalizacji w trybie "all red" - przy braku pojazdów i pieszych, wszystkie nadawane sygnały są czerwone, a sygnały zezwalające - światło "zielone" uruchamiane są dopiero po zgłoszeniu pieszego lub pojazdu.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA