Logo
  • DONALD
  • OBAJTEK TROSKLIWIE O CENACH BENZYNY: NIE MOGĄ BYĆ TAŃSZE, BO MIELIBYŚMY PARALIŻ KRAJU

Obajtek troskliwie o cenach benzyny: nie mogą być tańsze, bo mielibyśmy paraliż kraju

20.04.2023, 13:20
fot. East News
Prezes
PKN Orlen Daniel Obajtek
udzielił wywiadu, w którym odniósł się do
wysokich cen paliw.
W rozmowie z redaktorem naczelnym
Super Biznesu
Hubertem Biskupskim prezes Orlenu stwierdził, że obniżenie cen paliw spowodowałoby
"całkowity paraliż kraju"
. Dodał też, że na wysokość cen paliw składa się wiele czynników pozostających poza kontrolą rządzących:
- Warto wiedzieć, co się składa na cenę paliwa i dlaczego nie może być taniej. Państwa OPEC podjęły decyzję o zmniejszeniu wydobycia i cena ropy poszła do góry.
Na ceny wpływa również kurs dolara
. W ciągu ostatnich kilku lat o 100 proc. w górę poszły ceny biododatków. Znacząco wzrosła cena uprawnień do emisji CO2. Do tego trzeba doliczyć daniny państwowe i rosnące pensje pracowników. W ciągu 10 lat wynagrodzenia poszły praktycznie o 100 proc. w górę - to wszystko ma wpływ na cenę końcową paliw. Robimy wszystko, żeby mieć najtańsze paliwa w Europie i żeby ich nie zabrakło - powiedział Obajtek.
-
Gdybym obniżył ceny
paliw, to automatycznie
zachwiałbym parytetem importowym.
Pięć milionów ton paliw importują do Polski inne podmioty, co oznacza, że musiałbym kupić to importowane do Polski paliwo drożej, żeby w Polsce sprzedać je taniej. Albo zabrakłoby pięciu milionów litrów paliw. Wystarczyłby tydzień - dwa i mielibyśmy całkowity paraliż kraju. To już przerabiali Węgrzy, próbując uregulować odgórnie ceny paliwa. Rozmontowali całą gospodarkę - powiedział Obajtek.
Obajtek
zachwalał także działania rządu
na polu polityki energetycznej:
- Gdyby nie koncern multienergetyczny, gdyby nie nasze działania, dywersyfikowanie dostaw ropy, nasza ciężka praca przez ostatnie pięć lat, to dziś mielibyśmy potężny problem, by utrzymać tak niskie ceny. Rozbudowaliśmy magazyny, zwiększamy produkcję, rozbudowujemy moce rafineryjne w Polsce i poza granicami - wyliczał Daniel Obajtek.
Szef Orlenu postanowił odnieść się również do
słów Donalda Tuska,
który stwierdził, że "Polacy płacą jedną z najwyższych cen w Europie na stacjach benzynowych" i "składają się na zysk dla Orlenu i na możliwości zakupu ropy od Putina":
- Nie wiem, jak określić tę wypowiedź Donalda Tuska, bo zwyczajnie brakuje mi słów. On mija się z prawdą - to jest chyba najłagodniejsze określenie. Gdy rządził pan Donald Tusk, to ceny paliw dochodziły do 6 zł. I co pan Donald Tusk wtedy zrobił? Dziś mówi, że gdyby to on rządził, to nie kupowałby z Rosji paliw. Mieliśmy rosyjski atak na Gruzję, mieliśmy aneksję Krymu. I co rząd pana Tuska wtedy zrobił? Podpisał umowę na dostawy rosyjskiej ropy. Nie było żadnej dywersyfikacji. Pan Tusk zwyczajnie kłamie - powiedział Obajtek.
- Jeśli Pan Tusk chce wywołać totalny kryzys, to może go wywołać. Jeżeli sztucznie obniży ceny paliw, to praktycznie sześć tysięcy stacji w Polsce padnie, a paliwa w Polsce zabraknie. Pan Tusk mówi takie słowa, z których śmieją się ekonomiści - stwierdził Daniel Obajtek.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA