Logo
  • DONALD
  • PREMIER ZAPOWIADA SYPNIĘCIE PIENIĘDZMI NA KOLEJ, NAWET 100% WIĘKSZY BUDŻET

Premier zapowiada sypnięcie pieniędzmi na kolej, nawet 100% większy budżet

20.04.2022, 12:00
Mateusz Morawiecki
zapowiedział dziś zwiększenie budżetu na rządowy program
Kolej Plus
, który ma pozwolić na odbudowę i odtworzenie linii kolejowych. Środki w funduszu mają zostać zwiększone dwukrotnie:
o 5,5 mld zł do w sumie 11 mld zł
W konferencji prasowej w Janowie Lubelskim oprócz premiera udział wzięli
Jacek Sasin
- wicepremier i minister aktywów państwowych oraz
Andrzej Adamczyk
- minister infrastruktury. 
- Sprawcze państwo musi umieć zajmować się wieloma sprawami jednocześnie. Mamy kryzys za naszą wschodnią granicą, kryzys z uchodźcami, problemy gospodarcze, ale musimy stawiać cały czas na rozwój, żeby miasta i miejscowości mogły się rozwijać - mówił premier. 
Wraca moda na kolej i bardzo się z tego cieszę
, bo kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest bezpieczny, sprawny, szybki i jednocześnie przyjazny dla środowiska naturalnego.
- Do 2015 r. mieliśmy do czynienia ze zwijaniem torów kolejowych,
zwijaniem połączeń, z likwidowaniem dworców i to była bardzo niewłaściwa strategia poprzednich rządów
. Dzisiaj ogłoszamy program, za którym idzie wiarygodność realizacji. Tu z Janowa Lubelskiego będzie możliwe połączenie kolejowe do Lublina. To ważny moment, bo w III RP dochodziło do likwidowania linii kolejowych i ten czas chcemy zakończyć. Chcemy zapomnieć o tym, jak dworce i przystanki kolejowe porastała trawa, niszczał sprzęt i budynki - to był niedobry czas. Ten czas się skończył. Ostatnich kilka lat to dowód, że można przywracać połączenia kolejowe.
- Polska nie może się rozwijać tylko fasadowo, musi być fundament i tym fundamentem jest zapewnienie osi komunikacyjnej, tego co zwiększa możliwości rozwojowe również mniejszych miejscowości i terenów wiejskich.
Premier poinformował, że w ramach programu Kolej Plus od 2015 roku zmodernizowano
6 tys. km torów kolejowych
, wybudowano lub zmodernizowano również 800 dworców, stacji i przystanków kolejowych. Dzięki większemu budżetowi w ramach programu zostaną zrealizowane kolejne projekty.
To jest budżet na inwestycje, budżet rozwojowy
- mówił, zapowiadając, że decyzja rządu w sprawie zwiększenia budżetu do 11 mld zł zapadnie jeszcze na dzisiejszym posiedzeniu rządu. 
Jacek Sasin podkreślał, że szczególne miejsce w programie przewidziane jest dla
regionu lubelskiego
.
- realizujemy, jako rząd politykę zrównoważonego rozwoju. Kierujemy się wskazówkami śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który sformułował pogląd, że może rozwijać się w sposób niezakłócony tylko wtedy, jeśli będzie rozwijać się w sposób równomierny. Lubelszczyzna jest tym regionem naszego kraju, który wymaga szczególnego zainteresowania i inwestycji. Wyrównujemy dzisiaj zaniedbania i różnice rozwojowe. Podejmujemy decyzje, aby znacząca część środków płynęła do woj. lubelskiego. Lubelszczyzna jest dzisiaj wielkim placem budowy jeśli chodzi o połączenia drogowe. Najwięcej inwestycji realizowanych i zaplanowanych w najbliższym czasie, jeżeli chodzi o drogi szybkiego ruchu i autostrady, przypada na województwo lubelskie.
Minister infrastruktury mówił z kolei, że realizacja programu Kolej Plus nie byłaby możliwa
bez współpracy z samorządami
.
- Program Kolej Plus jest programem szczególnym, jest programem wyjątkowym, bo ten program kolejowy powstaje przy współpracy z samorządami. Któż lepiej wie o potrzebach mieszkańców małych miejscowości, średnich miejscowości (...) - to właśnie wójtowie, burmistrzowie, to marszałkowie doskonale o tym wiedzą, czego oczekują mieszkańcy. Dzięki współpracy z samorządami takie programy jak Kolej Plus są możliwe - mówił Andrzej Adamczyk. 
Ministrowie przedstawili również
planowane inwestycje w konkretnych województwach
:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://twitter.com/PremierRP/status/1516681956389539841?s=20&t=BCJjdwIltQQHhdiUfonyLQhttps://twitter.com/PremierRP/status/1516681956389539841?s=20&t=BCJjdwIltQQHhdiUfonyLQ
2. https://twitter.com/PremierRP/status/1516684462783873024?s=20&t=BCJjdwIltQQHhdiUfonyLQhttps://twitter.com/PremierRP/status/1516684462783873024?s=20&t=BCJjdwIltQQHhdiUfonyLQ
Pokaż więcej (11)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA