Logo
  • DONALD
  • PRZYWÓDCY FRANCJI, WŁOCH I NIEMIEC PRZYJECHALI DO UKRAINY POROZMAWIAĆ OSOBIŚCIE Z ZEŁENSKIM

Przywódcy Francji, Włoch i Niemiec przyjechali do Ukrainy porozmawiać osobiście z Zełenskim

16.06.2022, 10:30
fot. East News
Przywódcy Francji, Niemiec, Włoch i Rumunii pojechali dziś pociągiem do Kijowa, żeby
osobiście spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim
Prezydent Francji
Emmanuel Macron
, kanclerz Niemiec
Olaf Scholz
, premier Włoch
Mario Draghi
i prezydent Rumunii
Klaus Iohannis
odwiedzili miasto Irpień, które zostało zniszczone przez Rosjan w początkowej fazie wojny. Po wycofaniu się okupantów odkryto ślady wskazujące na celowe zabijanie cywilów.
Agencja informacyjna dpa podaje, że europejscy przywódcy zostali oprowadzeni po ruinach przez pełnomocnika prezydenta Ukrainy ds. integracji europejskiej Ołeksija Czernyszowa. 
Reporter Ilario Lombardo z redakcji La Stampa donosi, że podróż do stolicy Ukrainy, która rozpoczęła się w Rzeszowie, trwała 11 godzin.
 
"Nie było łatwo połączyć agendy Mario Draghiego, Olafa Scholza i Emmanuela Macrona, a nadal nie jest jasne, w jakim stopniu są oni jednomyślni; przede wszystkim w kwestii tempa wejścia Ukrainy do UE. Wydaje się, że Francuzi hamują, Włosi mają mniej oporu, podczas gdy Niemcy przybywają przytłoczeni nieufnością ukraińskiego prezydenta i oskarżani o to, że nie chcą tak do końca zerwać z uzależnieniem ekonomicznym, wiążącym Berlin i Moskwę" - wyjaśnia dziennik. 
Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Wiktor Andrusiw podejrzewa, że europejscy przywódcy przywiozą do Kijowa status kandydata do UE oraz poproszą Ukrainę o powrócenie do stołu negocjacyjnego z Władimirem Putinem.
AKTUALIZACJA:
Po godzinie 16 przywódcy zorganizowali wspólną konferencję prasową. Emmanuel Macron przekazał dziennikarzom, że podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim wyrazili swoje poparcie
"dla natychmiastowego nadania statusu kandydata do Unii Europejskiej"
- Nigdy nie zażądamy od Ukrainy ustępstw w jej konflikcie z Rosją. Sprawa bezpieczeństwa Europy rozstrzyga się teraz, na ukraińskiej ziemi - mówił Macron, dodając, że Francja przekaże Ukrainie dodatkowe sześć systemów artyleryjskich Caesar. 
- Rozmawialiśmy o koordynacji wsparcia dla Ukrainy i jej odbudowie. Im więcej broni dostaniemy, tym prędzej wyzwolimy nasze ziemie - mówił z kolei Wołodymyr Zełenski. 
- Przybyliśmy do Ukrainy, żeby okazać wsparcie prezydentowi Zełenskiemu i narodowi ukraińskiemu - podkreślał premier Włoch Mario Draghi. - Najważniejszą wiadomością tego spotkania jest to, że Włochy chcą widzieć Ukrainę w składzie Unii Europejskiej
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA