Logo
  • DONALD
  • SONDAŻ: MNIEJ NIŻ POŁOWA POLAKÓW ZA LEGALNĄ ABORCJĄ DO 12. TYGODNIA, W PIĄTEK GŁOSOWANIE W SEJMIE

Sondaż: mniej niż połowa Polaków za legalną aborcją do 12. tygodnia, w piątek głosowanie w Sejmie

10.04.2024, 16:45
fot. East News
W czwartek w Sejmie odbędzie się zapowiadana przez Szymona Hołownię
debata nad projektami dotyczącymi aborcji.
Głosowanie w ich sprawie zaplanowano natomiast na piątek. Tymczasem
Rzeczpospolita
publikuje wyniki sondażu, wedle którego za legalną aborcją do 12. tygodnia ciąży opowiada się ponad 42% Polaków. 37% uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do tzw. kompromisu aborcyjnego sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Przypomnijmy, że do Sejmu w tej kadencji wpłynęły już 
cztery projekty
ustaw dotyczące aborcji. Dwa, już w listopadzie, złożyła Lewica, pierwsza dotyczy depenalizacji aborcji i pomocy w niej, drugi - możliwości przerywania ciąży do 12. tygodnia. Własny projekt złożyli także posłowie Koalicji Obywatelskiej, również proponując aborcję do 12. tygodnia. Czwarty projekt, autorstwa Trzeciej Drogi, ma "odwracać" wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku.
Debata nad projektami miała odbyć się na początku marca. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zdecydował jednak, że lepszym terminem będzie ten po wyborach samorządowych, co wywołało oburzenie posłanek Lewicy.
Dziś Sejm rozpoczął kolejne posiedzenie, na którymi zajmie się projektami. Debatę zaplanowano na czwartek, a głosowanie na piątek. Szymon Hołownia chciałby, aby wszystkie projekty skierować do komisji nadzwyczajnej, która miałaby zostać powołana.
- Przygotowujemy się dzisiaj też do tego, żeby powołać
komisję nadzwyczajną
, jeżeli będzie taka decyzja Sejmu. Do tego trzeba działań prezydium Sejmu, należy też ustalić parytety. Do tego wszystkiego będziemy gotowi na tym posiedzeniu: w czwartek czytanie tych ustaw, w piątek głosowania - mówił Hołownia.
Tymczasem
Rzeczpospolita
opublikowała dziś wyniki sondażu, z których wynika, że za legalną aborcją do 12. tygodnia ciąży opowiada się mniej niż połowa Polaków. Takie rozwiązanie popiera
43,7% badanych
. 37% uważa, że należy wrócić do tzw. kompromisu aborcyjnego, a zdaniem 6,8% przepisów nie należy zmieniać. 4,8% opowiada się natomiast za całkowitym zakazem aborcji.
- Nieograniczony dostęp do aborcji do 12. tygodnia ciąży popiera 5 na 10 kobiet i 4 na 10 mężczyzn. Częściej niż pozostali pełne prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży za najlepsze rozwiązanie uważają respondenci między 35. a 49. rokiem życia (48%). Taką opinię wyraża co druga osoba zarabiająca w granicach 5001-7000 zł netto i 3/5 badanych z największych miast - komentuje w rozmowie z
Rzeczpospolitą
Dorota Cywińska z SW Research.
Zobacz też: 
 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA