Logo
  • DONALD
  • KOLEJNE SEMINARIUM ZNIKA Z POWODU BRAKU CHĘTNYCH, TYM RAZEM W BYDGOSZCZY

Kolejne seminarium znika z powodu braku chętnych, tym razem w Bydgoszczy

30.06.2022, 14:00
Z roku na rok
spada liczba powołań w Kościele Katolickim.
W 2021 roku naukę w seminariach duchownych rozpoczęło jedynie 242 kleryków i było to o 20 procent mniej niż w 2020 roku. Bydgoskie seminarium kolejny rok świeci pustkami. W ubiegłym roku nie zgłosił się żaden kandydat. W tym jest podobnie. Obecnie w seminarium duchownym w Bydgoszczy na wszystkich latach uczy się 5 kleryków.
W związku z tym kuria zdecydowała się
zamknąć seminarium.
Klerycy z
Bydgoszczy przeniosą się do Poznania
:
- Od 1 września wszyscy przenoszą się do Poznania. Tam nasi klerycy rozpoczną formację, ale będą mieli opiekuna z naszej diecezji. W Poznaniu przebiegać będzie formacja intelektualna, duchowa, ale pastoralna pozostanie w Bydgoszczy, co oznacza, że wrócą do parafii w naszej diecezji - mówi kanclerz kurii ks. Grzegorz Nowak.
Budynki seminarium zostały już przygotowane do pełnienia nowej funkcji. Znajdzie się tam Centrum Edukacyjno-Formacyjne im. bpa Michała Kozala, zarządzane przez ks. dr Pawła Hoppe.
- Ta nowa instytucja diecezjalna zajmie się formacją rodzin, małżeństw i młodzieży. Chodzi przede wszystkim o rodziny z problemami. Centrum podejmie też pracę z osobami uzależnionymi.
Mogę zapewnić, że budynek będzie maksymalnie wykorzystany
- mówi
ks. dr Paweł Hoppe.
Oprócz tego znajdzie się tam także siedziba Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej oraz Izba Pamięci Męczenników Diecezji Bydgoskiej.
Seminarium zostało powołane w 2004 roku.
Wówczas naukę na wszystkich latach rozpoczęło 54 kleryków. Łącznie od 2004 roku przez seminarium przewinęło się łącznie 180 kleryków, ostatecznie jednak święcenia kapłańskie przyjęło 79.
Podobna sytuacja jak w Bydgoszczy miała miejsce ostatnio w Legnicy i Świdnicy. Tam również zamknięto seminaria:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA