Logo
  • DONALD
  • RADIO SZCZECIN PRZEPRASZA MAGDALENĘ FILIKS PO ROKU OD PUBLIKACJI NA TEMAT JEJ RODZINY

Radio Szczecin przeprasza Magdalenę Filiks po roku od publikacji na temat jej rodziny

23.01.2024, 09:00
W poniedziałek Radio Szczecin opublikowało na swojej stronie
przeprosiny
skierowane do posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Filiks i jej rodziny, "wyrażając jednocześnie głębokie ubolewanie nad nieszczęściem jakie ich spotkało".
Rok temu kobieta poinformowała o śmierci swojego 15-letniego syna Mikołaja, który był ofiarą hejtu spowodowanego ujawnieniem przez dziennikarza Tomasza Duklanowskiego treści procesu w sprawie pedofilii. Przestępstwa dopuścił się pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. zwalczania uzależnień - Krzysztof F.
Jedną z osób, która podsycała nagonkę na rodzinę Filiks był Oskar Szafarowicz z młodzieżówki PiS. 
W styczniu 2023 roku przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski wszczął postępowanie z urzędu "w związku z emisją treści umożliwiających
identyfikację ofiar pedofila
, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy". Miało to związek z artykułami i audycjami pojawiającymi się m.in. na stronie internetowej czy antenie Polskiego Radia Szczecin.
Rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska poinformowała ostatnio, że rada nie ukarze Radia Szczecin, ponieważ "w toku postępowania ustalono, że upublicznienie problemu pedofilii wśród osób wykonujących ważne zadania administracji państwowej zmierzało do realizacji ochrony społecznie uzasadnionego interesu, jakim niewątpliwie jest wykrywanie przestępstw tego rodzaju, ich nagłaśnianie i napiętnowanie, tym bardziej jeśli zaistniały nieprawidłowości takie, jak przemilczanie tego tematu".
Jednak Radio Szczecin postanowiło przeprosić posłankę niezależnie od dalszych ustaleń. 
"Mamy jednak świadomość, że żadne działania podejmowane w chwili obecnej nie umniejszą tragizmu tej historii, ani też nie przywrócą życia tak młodemu i niewinnemu człowiekowi" - czytamy.
Likwidator spółki Radio Szczecin Robert Murawski zapewnił, że rozgłośnia "kończy przy tym, z dostrzeganą przez słuchaczy w ostatnich latach jednostronną narracją, stojącą w jaskrawej opozycji do zasad obiektywizmu dziennikarskiego i zachowania pluralizmu politycznego na antenie".
"Odbudowanie dobrego wizerunku nie będzie proste, lecz dołożymy wszelkich starań aby publikowane przez Radio Szczecin treści, w sposób możliwie najlepszy, realizowały misję publiczną powierzoną radiofonii, stosując przy tym najwyższe standardy dziennikarskie, etyczne i moralne" - podsumował.
Radio Szczecin spotkała się z ogromną krytyką po ujawnieniu sprawy. Spółka kinowa Helios zawiesiła bezterminowo współpracę z rozgłośnią, a nieznany sprawca oblał wejście do redakcji czerwoną farbą:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA