Logo
  • DONALD
  • WBREW RÓŻNYM ARTYKUŁOM, KOT NIE JEST W ŚWIETLE PRAWA GATUNKIEM INWAZYJNYM

Wbrew różnym artykułom, kot nie jest w świetle prawa gatunkiem inwazyjnym

16.07.2022, 07:45
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
ostrzega przed
fake newsami
dotyczącymi kotów, które ostatnio pojawiły się w mediach. Chodzi o publikacje wskazujące, że kot domowy został zakwalifikowany przez PAN jako "inwazyjny gatunek obcy", o czym napisała
Gazeta Wyborcza
. GDOŚ uważa, że artykuł, który powieliło wiele mediów, wprowadza jednak w błąd, ponieważ kwalifikacja PAN nie jest związana z obowiązującymi przepisami prawa. 
GDOŚ wyjaśnia, że doszło do nieporozumienia. Artykuł
Wyborczej
rzeczywiście wyjaśniał sprawę, ale był dostępny za paywallem. Niektóre media powieliły natomiast tylko część informacji, wprowadzając swoich odbiorców w błąd. 
"W naszej opinii fala nieporozumień, z których wynikają fake newsy wzięła początek wraz z internetową publikacją
Gazety Wyborczej 
z 10 lipca. W czym tkwi problem?
 Dostęp do całości przywołanego artykułu możliwy jest tylko za opłatą
. Większość czytelników (najwyraźniej także wielu dziennikarzy powtarzających fake newsy) przeczytało jedynie tytuł i początek tekstu. Zostali oni tym samym
wprowadzeni w błąd
. Nie mieli bowiem możliwości dotarcia do wyjaśnień autora zawartych w płatnej części artykułu. Wkrótce na stronie Gazety  ukazał się kolejny artykuł (już zniknął z sieci), tym razem innego autora, mówiący wprost o karach grożących właścicielom kotów. Ten artykuł też został powtórzony przez inne media" - zauważa GDOŚ. 
"Początkiem fali fake newsów była być może pewna niefrasobliwość. Autor, dobrze zorientowany w temacie, swoje wyjaśnienia zawarł w
części tekstu niedostępnej dla większości czytelników
. Otwarty pozostał więc przekaz: kot to #IGO. Tę informację zaczęły podawać inne media błędnie odnosząc sprawę kota do przepisów ustawy o gatunkach obcych" - czytamy. 
"W sytuacji, kiedy ustawa obowiązuje dopiero od kilku miesięcy (nowa sytuacja prawna!), a posiadacze #IGO wykazanych na liście krajowej i unijnej stanowiących zagrożenie dla Polski lub Unii Europejskiej zobowiązani są do respektowania określonych przepisów i spełniania w określonych terminach koniecznych wymogów (włącznie z ewentualnym poddawaniem zwierząt eutanazji), kiedy za nieprzestrzeganie przepisów grożą bardzo surowe kary, kiedy posiadacze IGO muszą liczyć się z możliwością kontroli, medialne wikłanie kota domowego w sprawę nie jest potrzebne i - jak się okazuje - poskutkowało ogromnym nieporozumieniem". 
Faktycznie, w mediach pojawiły się kolejne publikacje, w których niezgodnie z prawdą wskazuje się np. że właściciele kotów muszą składać w terminie stosowne wnioski albo przekazywać koty do azylu lub uśpienia. 
"Kot domowy
nie występuje na liście krajowej, ani unijnej z wykazem inwazyjnych gatunków obcych
(IGO), nie jest więc inwazyjnym gatunkiem obcym stwarzającym zagrożenie dla Polski lub Unii Europejskiej. Kot domowy nie jest objęty zakazami, jakie obowiązują w stosunku do IGO z wymienionych list. Publikacje mówiące o kwalifikacji kota domowego jako IGO wprowadzają opinię publiczną w błąd" - jednoznacznie podkreśla GDOŚ na swojej stronie internetowej. 
"Właściciele kotów domowych nie są zobowiązani do podejmowania działań wskazanych w ustawie o gatunkach obcych - m.in. nie muszą uzyskiwać zezwoleń na ich przetrzymywanie. Kot domowy może też być legalnie, bez stosownych zezwoleń, sprzedawany i kupowany". 
Zobacz też: 
 
 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA