Logo
  • DONALD
  • PO CO CZYTAĆ "SŁODZIUTKI. BIOGRAFIA CUKRU"? BO NAM SIĘ PODOBAŁO

Po co czytać "Słodziutki. Biografia cukru"? Bo nam się podobało

20.05.2019, 08:31
Słodziutki. Biografia cukru
to książka o skarbie, o który kiedyś wybuchały wojny.
Cukier
, kiedy tylko został odkryty, stał się towarem pożądanym, a to oznaczało sporo pracy w polu. Doprowadziło to do sytuacji, kiedy złotym interesem stały się podróże statków. Najpierw po niewolników, potem na plantacje, żeby sprzedać niewolników, a potem z cukrem w miejsce, gdzie można cukier sprzedać. Autorzy podają nawet szacowany czas "amortyzacji' niewolnika.
Dowiedzieć możemy się, jak cukier i słodycze w ogóle stały się dostępne dla arystokracji, by wkrótce przynieść najgorsze męki związane z psuciem się zębów, przez które cierpieli m.in. królowie Francji, Polski czy dwór brytyjski.
Jest też o początkach kariery czekolady. Dowiadujemy się, jak trafiła na salony, jak powstały pijalnie czekolady i jak powstała firma
Emila Wedla
.
Wreszcie w dalszej części lektury trafiamy do współczesności, gdzie trwa walka z cukrzycą, ukrywane są ilości cukru w produktach spożywczych, a ceny insuliny w USA osiągają szalone ceny.
Słodziutki 
przechodzi płynnie z tematu do tematu, pozostawiając cukier jedynie jako motyw przewodni. Raczej polecamy, bo jest lekturą przyjemną, łatwą do czytania i do odkładania. Można też zacząć czytać od środka, to nie przeszkadza. Jest seks i śmierć, czyli generalnie to, po co ludzie zwykle odpalają telelewizję, ale tutaj pod pozorem zgłębiania wiedzy dietetycznej.
Dariusz Kortko, Judyta Watoła,
Słodziutki. Biografia cukru
, Wyd. Agora, 2018.

Cześć, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy serwisem tworzonym przez osoby, które nie chcą pracować w korporacyjnych mediach, bo uważają, że nie ma w nich już prawie miejsca na humor i etyczne dziennikarstwo.

Jeżeli chcesz pomóc zbudować nam coś świeżego i wartościowego, zajrzyj na nasz Patronite.

Oto dlaczego warto nas wspierać, piątka Donalda:

1. Bo pójdziemy w twoim imieniu tam, gdzie ty nie możesz i napyskujemy tak, jak tobie nie wypada.
2. Bo zaczął się kryzys i nie powstanie teraz nic lepszego. Media będą się dalej degenerować i mówić to, za co ktoś zapłacił.
3. Bo wspierasz dziennikarstwo wolnościółkowe, a w korpomediach jest dziennikarstwo klatkowe. Nasze jest zdrowsze.
4. Bo umówmy się, zdarzyło ci się gorzej wydać te 10 zł.
5. Bo malujemy uśmiech na twojej buzi, a nie ma nic cenniejszego, słodziaku. 

A poza tym czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Po więcej memów i Stories chodźcie na Instagramhttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać codziennie podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA