Logo
  • DONALD
  • NIEMCY: TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY UCHYLIŁ USTAWĘ ZAMRAŻAJĄCĄ CZYNSZE W BERLINIE

Niemcy: Trybunał Konstytucyjny uchylił ustawę zamrażającą czynsze w Berlinie

17.04.2021, 06:15
W zeszłym roku władze
Berlina
zdecydowały o
zamrożeniu czynszów w wynajmowanych mieszkaniach.
Miała być to odpowiedź na początki kryzysu mieszkaniowego i gentryfikację. Od 2008 do 2019 roku średni czynsz w mieście wzrósł dwukrotnie. Argumentowano, że ceny rosną zbyt szybko i wskazywano na podobieństwa do
San Francisco
: rosnącą liczbę startupów i firm technologicznych oraz podobny model wynajmu. W Berlinie nieruchomości wynajmuje prawie 85% mieszkańców, większość od dużych funduszy nieruchomościowych. 
Zgodnie z ustawą Izby Deputowanych Berlina w 2020 roku
obniżono czynsze 1,5 mln mieszkań
do poziomu z czerwca 2019 i zamrożono je na pięć lat. Poza tym powstała rozpiska maksymalnych wysokości czynszu za metr kwadratowy. Właściciele musieli obniżyć czynsze, groziła im grzywna nawet do 500 tysięcy euro. 
W czwartek federalny
Trybunał Konstytucyjny
uznał, że berlińska ustawa była
niezgodna z Konstytucją
i uchylił ją. Jak wskazano, władze przekroczyły swoje kompetencje, a tzw.
hamulec czynszowy
został już wprowadzony na szczeblu federalnym. W związku z tym kolejne zmiany prawa również powinny pozostać w gestii władz krajowych. 
"Ze względu na blokującą je moc prawa federalnego, nie ma tutaj miejsca na prawodawstwo krajów związkowych"  - napisano w orzeczeniu. 
Jak zauważa Financial Times, wyrok Trybunału kończy "roczną batalię" pomiędzy rządem, aktywistami walczącymi o tanie mieszkania a firmami wynajmującymi mieszkania. Właściciele nieruchomości od początku uważali, że ustawa jest niekonstytucyjna. 
 - Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest logiczna, a ograniczenie wysokości czynszów nie było rozwiązaniem problemów na berlińskim rynku mieszkaniowym - skomentował
Rolf Buch,
prezes grupy Vonovia, do której należy około 400 tysięcy berlińskich mieszkań. 
Wyrok Trybunału oznacza też
koszty dla najemców,
którzy będą musieli teraz zwrócić różnice pomiędzy czynszem zamrożonym, a tym który faktycznie płaciliby przez ostatni rok. Prezes Vonovii zapowiada jednak, że jego firma nie będzie żądała zwrotu od najemców, bo "nie powinni oni ponosić konsekwencji decyzji politycznych". Przeciwnego zdania jest koncern
Deutsche Wohnen
, który ma 115 tysięcy mieszkań i już zapowiada, że ściągnie od swoich najemców różnice w czynszach. 
 Zobacz też: 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA