Logo
  • DONALD
  • PREZYDENT FINLANDII ZADZWONIŁ DO PUTINA I OPOWIEDZIAŁ, ŻE Z TYM NATO TO NA SERIO

Prezydent Finlandii zadzwonił do Putina i opowiedział, że z tym NATO to na serio

14.05.2022, 15:00
Spotkanie prezydent Rosji Władimira Putina i prezydenta Finlandii Sauli Niinisto na Kremlu w Moskwie, 29 października 2021 r. fot. East News
W czwartek
Finlandia
ogłosiła, że
chce wstąpić do NATO.
We wspólnym oświadczeniu prezydent i premier kraju przekazali, że "mają nadzieję, że krajowe kroki niezbędne do podjęcia tej decyzji zostaną szybko podjęte w ciągu najbliższych kilku dni".
Do sytuacji natychmiast odniósł się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, który zapowiedział, że
Rosja nie zostawi tego bez odpowiedzi:
- To nie może nie budzić naszego żalu i jest powodem odpowiednich "symetrycznych reakcji" po naszej stronie - tak decyzję Finlandii o zamiarze wstąpienia do NATO - powiedział.
Prezydent Finlandii
Sauli Niinisto w wywiadzie dla szwedzkiego dziennika Svenska Dagbladet powiedział, że ma
zamiar skontaktować się z prezydentem Rosji
i poinformować go oficjalnie o zamiarach Finlandii. Prezydent w rozmowie z dziennikiem stwierdził, że w interesie Putina będzie pokojowe przyjęcie tej sytuacji:
- Sądzę, że Rosji również będzie zależeć, aby nie mieć przez cały czas dużego napięcia przy granicy. Codzienne sprawy można załatwiać pragmatycznie. Nie sądzę, aby doszło do wojskowej ofensywy. Atak hybrydowy jest możliwy - powiedział.
Okazuje się, że
rozmowa doszła do skutku
, o czym poinformował prezydent Niinisto na Twitterze:
"Rozmawiałem z Putinem.
Rozmowa była bezpośrednia i przebiegła bez żadnych zaognień
" - poinformował Sauli Niinisto.
"Prezydent Finlandii przedstawił prezydentowi Władimirowi Putinowi, w jaki sposób rosyjskie żądania z końca 2021 r. - których celem było uniemożliwienie państwom przystąpienia do NATO - oraz inwazja Rosji na Ukrainę zmieniły środowisko bezpieczeństwa Finlandii. Prezydent Niinisto zapowiedział, że w najbliższych dniach Finlandia zdecyduje się ubiegać o członkostwo w NATO. Prezydent Niinisto powtórzył swoje głębokie zaniepokojenie ludzkim cierpieniem spowodowanym wojną, którą Rosja prowadzi w Ukrainie" - przekazano w komunikacie.
W związku z sytuacją
Rosja postanowiła zaprzestać sprzedawać prąd w Finlandii.
Spółka rosyjskiego koncernu Inter RAO - RAO Nordic Oy ogłosiła, że od soboty przestaje importować energię elektryczną. Finlandia importowała ostatnio z Rosji ok. 10 proc. zużywanej w kraju energii elektrycznej.
- Brakujący import może być zastąpiony na rynku przez sprowadzenie większej ilości energii ze Szwecji, ale także częściowo przez produkcję krajową - podkreślił wiceprezes ds. operacyjnych Fingridu Reima Paivinen.
Fiński operator przesyłowy Fingrid przekazał, że od 2023 roku Finlandia powinna być już samowystarczalna w tej kwestii.

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA