Logo
  • DONALD
  • Z JEDNEJ Z NAJWIĘKSZYCH GIEŁD KRYPTOWALUT WYPAROWAŁ MILIARD DOLARÓW, ZAŁOŻYCIEL MIAŁ UCIEC DO ARGENTYNY

Z jednej z największych giełd kryptowalut wyparował miliard dolarów, założyciel miał uciec do Argentyny

12.11.2022, 18:53
Giełda kryptowalut
FTX
oficjalnie
ogłosiła bankructwo
. Firma i 130 powiązanych z nią podmiotów gospodarczych rozpoczęły 11 listopada dobrowolne postępowanie upadłościowe. W mediach pojawiają się kolejne informacje o tym, że z firmy "zniknęły" setki milionów a nawet miliardy dolarów. Tymczasem założyciel FTX, 30-letni
Sam Bankman-Fried
, do niedawna uznawany za twarz sukcesu rynku kryptowalut, miał uciec do Argentyny.
O problemach FTX mówiono od dłuższego czasu, choć jeszcze w styczniu firma zebrała 400 milionów dolarów od inwestorów. W piątek, po upadku umowy ratunkowej z Binance ogłoszono, że FTX Trading Ltd. złożyła 
wniosek o ochronę przed wierzycielami
w Stanach Zjednoczonych, a Sam Bankman-Fried zrezygnował ze stanowiska szefa firmy.
Jak informuje Reuters,
z giełdy "zniknął" co najmniej 1 mld dolarów funduszy klientów
. Inne źródła mówią o kwotach 1,7 mld lub nawet 2 mld dolarów. Według informatorów Reutersa, Bankman-Fried miał potajemnie przetransferować aż 10 mld aktywów do swojej spółki tradingowej Alameda Research. Większość tych aktywów również się "rozpłynęła". FTX poinformowało, że bada "potencjalny atak hakerski".
Analitycy wskazują, że w ostatnich siedmiu dniach z FTX International i FTX US odpłynęło ponad 2 mld dolarów, z czego 659 mln w ciągu ostatnich 24 godzin.
Tymczasem pojawiają się spekulacje, że
sam Bankman-Fried uciekł do Argentyny
Eksperci komentują, że firma była prowadzona przez
"gang dzieciaków na Bahamach"
. Media przypominają natomiast, że Bankman-Fried był ulubieńcem branży kryptowalutowej, słynął z chodzenia w szortach i koszulkach oraz spania w biurze.
Szef FTX słynął także z ekscentrycznego sposobu bycia. Na początku roku obiecywał, że większość swojego majątku (wycenianego wówczas na 16 miliardów dolarów) przekaże na cele charytatywne. Zapowiadał też, że wyda miliard dolarów na kampanię wyborczą przed wyborami w USA, które odbyły się w tym tygodniu. Ostatecznie wydał niecałe 40 mln dolarów, a swoje wcześniejsze obietnice nazwał "głupim cytatem".
Jak podaje Bloomberg, w związku z problemami FTX majątek założyciela firmy stopniał w jeden dzień o 94%, co jest historycznym rekordem.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA