Logo
  • DONALD
  • PEKIN: ŁUKASZENKA I XI JINPING PODPISALI POROZUMIENIE, KTÓRE POMOŻE ROSJI OMIJAĆ SANKCJE

Pekin: Łukaszenka i Xi Jinping podpisali porozumienie, które pomoże Rosji omijać sankcje

02.03.2023, 17:45
Aleksander Łukaszenka
zakończył dziś podróż do
Chin
, która - jak wcześniej informowała jego kancelaria - była "kontynuacją wieloletniego kursu budowania przyjaźni i wzajemnie korzystnej współpracy z Chińską Republiką Ludową". Według zapowiedzi głównym tematem rozmów z chińskimi władzami i przedsiębiorcami miał być rozwój współpracy handlowej, gospodarczej i inwestycyjnej.
Wczoraj Łukaszenka spotkał się z
Xi Jinpingiem
. Jak relacjonuje kancelaria Łukaszenki, przywódcy publicznie wymienili uprzejmości i zapewnili się wzajemnie o chęci rozwijania stosunków chińsko-białoruskich, zwłaszcza w "trudnym, międzynarodowym kontekście".
- Musimy dążyć w kierunku politycznego rozwiązania, odrzucić wszelkie myślenie zimnowojenne, szanować uzasadnione obawy o bezpieczeństwo wszystkich państw oraz budować zrównoważoną, skuteczną i trwałą architekturę bezpieczeństwa w Europie - mówił Xi Jinping.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Xi Jinping i Łukaszenka podpisali też
pakiet 16 dokumentów
dotyczących rozwijania współpracy. Wśród nich znalazły się m.in. strategia wspólnego białorusko-chińskiego rozwoju przemysłowego, dokument o białorusko-chińskiej współpracy naukowo-technicznej na lata 2023-2024 oraz memorandum o wspólnych projektach z wykorzystaniem chińskich pożyczek państwowych.
Jak analizuje amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW), dokumenty mają
ułatwić Kremlowi omijanie zachodnich sankcji poprzez kierowanie pomocy dla Rosji przez Białoruś
"Łukaszenka powiedział, że białoruscy producenci są zainteresowani badaniem 'kompetencji i technologii chińskich firm w zakresie tworzenia bazy komponentów oraz produkcji silników, skrzyń biegów, osi napędowych i innych elementów czy podzespołów" - zauważa ISW. 
Potwierdzałoby to wcześniejsze analizy ISW, wedle których Chiny mogą
potajemnie przekazywać do Rosji sprzęt wojskowy
przez Białoruś. Zdaniem analityków Łukaszenka chciałby w ten sposób zwiększyć chińskie wpływy gospodarcze na Białorusi, aby "bronić się przed rosyjską presją integracyjną". 
 
 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA