Logo
  • DONALD
  • W WIELKIEJ BRYTANII WYPUSZCZONO BIZONY, ŻEBY ŻYŁY SOBIE DZIKO I POMAGAŁY PRZYWRÓCIĆ BIORÓŻNORODNOŚĆ

W Wielkiej Brytanii wypuszczono bizony, żeby żyły sobie dziko i pomagały przywrócić bioróżnorodność

08.08.2022, 06:45
W
Wielkiej Brytanii
ruszył projekt Wilder Blean, którego celem jest
przywrócenie bizonów do środowiska naturalnego
. W ramach projektu prowadzonego przez Kent Wildlife Trust i Wildwood Trust do lasu sosnowego wypuszczono
trzy bizony
z zagrody w hrabstwie Kent.
Celem jest, aby naturalne zachowanie zwierząt przekształciło
gęsty komercyjny las sosnowy w naturalny las
. Jedna z trzech samic, które wypuszczono żyła wcześniej w parku dzikiej przyrody Highland w Szkocji. Ma ona zostać tymczasową liderką stada. W połowie sierpnia ma do nich dołączyć
samiec z Niemiec.
Bizony będą mieszkać w ogrodzonym pięciohektarowym wybiegu. Po przybyciu samca do stada obszar ten ma zostać zwiększony do pięćdziesięciu hektarów. Docelowo, gdy populacja zwierząt zwiększy się, obszar ten zostanie powiększony do 200 hektarów. Dzięki "oczyszczeniu" terenu przez bizony stworzy się bardziej otwarty teren z większą dostępnością światła, dzięki czemu ten fragment lasu będzie bardziej naturalny. Ma to pozwolić na
rozwój nowych roślin, owadów, jaszczurek, ptaków i nietoperzy.
Projekt ma także na celu sprawdzenie, jak dobrze bizony mogą sobie radzić, jako "inżynierowie ekosystemu" i przywracać dziką przyrodę.
Samice zostały wyposażone w obroże śledzące, co pozwoli zespołowi na wykreślenie ruchów zwierząt i uzyskanie wglądu w rośliny, z którymi wchodzą w interakcje. W ramach projektu oczekuje się także, że bizony będą się rozmnażać, a samice wydadzą na świat jedno cielę rocznie.
"Chcemy, aby projekt wyznaczył początek nowej ery w ochronie przyrody w Wielkiej Brytanii. Musimy zrewolucjonizować sposób, w jaki przywracamy naturalne krajobrazy. Polegać mniej na ingerencji człowieka, a bardziej na naturalnych inżynierach, jak bizon, dzik i bóbr" - powiedział w oświadczeniu Evan Bowen-Jones, dyrektor generalny Kent Wildlife Trust. 
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA