Logo
  • DONALD
  • ARTYŚCI ZASTANAWIAJĄ SIĘ, DLACZEGO NIE MOGĄ WRÓCIĆ DO KONCERTOWANIA, CAŁA BRANŻA APELUJE O "ELEMENTARNĄ SPRAWIEDLIWOŚĆ"

Artyści zastanawiają się, dlaczego nie mogą wrócić do koncertowania, cała branża apeluje o "elementarną sprawiedliwość"

23.05.2021, 16:36
Dziś na facebookowych profilach wielu polskich artystów pojawił się
apel o odmrożenie branży koncertowej
.
Katarzyna Nosowska, Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow, Artur Rojek
i wielu innych muzyków udostępnia oficjalne
stanowisko
Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich, Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych, Polskiej Izby Techniki Estradowej i Związku Zawodowego Muzyków RP.
Artyści tłumaczą, że obiecano im, że koncerty na powietrzu będą mogły odbywać się od 21 maja, a w salach od 28 maja. Wciąż nie ma jednak rozporządzenia w tej sprawie, branża więc nie może przygotowywać się do wydarzeń, które miałyby odbyć się już za tydzień.
Czujemy się oszukani
. Absolutnie nie zgadzamy się i nie akceptujemy takiej sytuacji. Jest ona nie tylko głęboko niesprawiedliwa, ale jednocześnie kompletnie niedorzeczna w kontekście obowiązującej wiedzy medycznej i funkcjonujących przepisów - mówi Mikołaj Ziółkowski, prezes Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych (SOIAR). 
Dlatego artyści protestują. 
"Stanowczo protestujemy przeciwko
niesprawiedliwemu i niezgodnemu z zasadami życia społecznego wykluczaniu nas z pracy
, dyskryminacji i niszczeniu powszechnej i bardzo ważnej formy kultury, jaką jest udział w koncertach! Protestujemy w imieniu organizatorów, menedżerów, techników, firm scenotechnicznych, promotorów, pracowników obsługi wydarzeń, artystów, muzyków i dziesiątek tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce, ale także w imieniu milionów fanów, uczestników wydarzeń koncertowych różnego typu" - czytamy w oficjalnym stanowisku branży. 
Artyści przyznają, że
nie rozumieją
, dlaczego otwarto stadiony, kina i teatry, a koncerty wciąż nie mogą się odbywać. 
"Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50% publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych.
Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!?
Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?". 
Branża żąda "elementarnej sprawiedliwości" czyli uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja.
"Mamy wieloletnie doświadczenie i dysponujemy profesjonalną wiedzą w organizacji BEZPIECZNYCH KONCERTÓW – jesteśmy w tym specjalistami. Domagamy się przejrzystych zasad i równych szans dla branży, która jako pierwsza została całkowicie sparaliżowana i nadal tkwi w zamknięciu, jako ostatnia". 
"Jeśli rząd nie odblokuje branży koncertowej, wszystkie koncerty oraz wszystkie festiwale, na które planowaliście się wybrać - NIE ODBĘDĄ SIĘ! Na dzień dzisiejszy jesteśmy zamknięci do odwołania. Czy to jest sprawiedliwe? To tak jakbyśmy nagle przestali istnieć" - pisze
Daria Zawiałow
"Nie rozumiem skąd to "wyjątkowe" traktowanie branży muzycznej. W całym kraju plenerowe restauracje, imprezownie, amfiteatry i stadiony przyjmują tysiące ludzi a nam zakazuje się spotkań z Wami tylko dlatego że wykonujemy muzykę na żywo" - dodaje
Dawid Podsiadło
W ramach r
ządowego harmonogramu znoszenia obostrzeń
wczoraj do pracy mogły wrócić kina, teatry i filharmonie, a także parki rozrywki na świeżym powietrzu. Od przyszłego piątku otwarte będą lokale gastronomiczne, obiektu sportowe, siłownie i kluby fitness. Możliwe będzie organizowanie imprez okolicznościowych do 50 osób. 

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

Nasz Twitter: https://twitter.com/donald_PL_

A to nasz kanał na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA