Logo
  • DONALD
  • PROKURATURA POSTANOWIŁA, ŻE LUKSUSOWY SAMOCHÓD, KTÓRY ZABRANO NOWAKOWI TRAFI DO STRAŻY GRANICZNEJ

Prokuratura postanowiła, że luksusowy samochód, który zabrano Nowakowi trafi do Straży Granicznej

05.10.2021, 09:45
fot. East News
Serwis tvp.info informuje, że
samochód Sławomira Nowaka
, który został zabezpieczony w toku śledztwa przez prokuraturę,
przekazano Straży Granicznej
. Informację o przekazaniu funkcjonariuszom
Range Rovera Velar
, który należał do Nowaka, potwierdziła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie:
- Postanowieniem z dnia 30 września 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała
nieodpłatnie Komendantowi Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie
samochód marki Range Rover Velar zabezpieczony w śledztwie prowadzonym przeciwko Sławomirowi N. podejrzanemu o żądanie oraz przyjmowanie wielomilionowych korzyści majątkowych - mówi nam prok. Aleksandra Skrzyniarz.
Samochód fizycznie ma zostać przekazany funkcjonariuszom po
uprawomocnieniu się postanowienia
. Wartość auta, które prokuratura zabezpieczyła w śledztwie w sprawie Nowaka to
310 tysięcy złotych
:
- Nieodpłatne przekazanie nastąpiło w oparciu o przepis art. 232b § 1 k.p.k., zgodnie z którego treścią w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii zajęte przedmioty mające znaczenie dla zdrowia, lub bezpieczeństwa publicznego, można nieodpłatnie przekazać instytucjom, m.in. Straży Granicznej. Wskazany przepis został wprowadzony do porządku prawnego na początku epidemii - w marcu 2020 r. - wskazuje Skrzyniarz.
Auto ma wspomóc pracę Straży Granicznej, która działa na granicy z Białorusią, a także pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się Covid-19:
- Przekazanie samochodu przyczyni się również do zapobieżenia powstawania kolejnych ognisk zachorowań SARS-CoV-2, chociażby poprzez umożliwienie sprawnego transportu osób zarażonych, z którymi wykonywane są czynności procesowe - wyjaśnia prokurator.  
Luksusowy samochód Nowaka odkryła CBA podczas zatrzymań. Auto ma napęd na cztery koła, systemy wspomagające i silnik o mocy
300 koni mechanicznych
. Zostało wyprodukowane w 2018 r. Formalnie jego właścicielem jest współpodejrzany w śledztwie przeciwko Nowakowi trójmiejski biznesmen i przyjaciel byłego ministra transportu - Jacek P.
Przypomnijmy, Sławomir Nowak jest m.in. podejrzany o "żądanie i przyjmowanie korzyści majątkowych i osobistych w zamian za przyznawanie prywatnym podmiotom kontraktów na budowę i remont dróg na Ukrainie, a także o pranie pieniędzy pochodzących z tego przestępstwa".
Nowak w wyniku popełnianych przestępstw miał uzyskać ponad 1,3 mln zł. Część kwoty posłużyła do zakupu samochodu i obrazów za prawie 56 tys. zł.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA