Logo
  • DONALD
  • DONALD TUSK: NIE BĘDĘ UCZESTNICZYŁ W PROCEDURZE WYBORCZEJ PANA SASINA I PIS

Donald Tusk: nie będę uczestniczył w procedurze wyborczej pana Sasina i PiS

28.04.2020, 08:55
Były premier, szef Europejskiej Partii Ludowej,
Donald Tusk
zabrał
głos w sprawie wyborów
prezydenckich, które mają odbyć się w formie głosowania korespondencyjnego.
Donald Tusk stwierdził, że "procedura wyborcza Pana Sasina, nie ma z wyborami nic wspólnego" i dlatego
nie weźmie w niej udziału:
- Dzień dobry, chcę Państwu dzisiaj potwierdzić otwarcie, dlaczego nie będę uczestniczył w
procedurze wyborczej pana Sasina i PiS, celowo unikam słowa wybory,
ponieważ analizowałem to przez wiele dni, tygodni, ponieważ ta sytuacja przygotowana przez rządzących na 10 maja nie ma z wyborami nic wspólnego. Jakie są powody dla których moim zdaniem nie powinniśmy uczestniczyć 10 maja w tym korespondencyjnym głosowaniu.
Pierwszy jest oczywisty i czuje go każdy z nas -
problem bezpieczeństwa.
Nie ma dzisiaj żadnego powodu, abyśmy mogli zaufać tak w 100 procentach rządzącym, kiedy mówią, że coś jest bezpieczne, a coś jest niebezpieczne. Jeśli chodzi o konkretnie wybory, to chciałabym usłyszeć rekomendacje, konkretne, nie pana Sasina, że jego procedura jest bezpieczna ze względów zdrowotnych. Jest on dzisiaj ostatnią osobą w Polsce, która kojarzy mi się z bezpieczeństwem. Nie wystarczy mi też zapewnienie ministra Szumowskiego. Przecież niedawno słyszeliśmy, że noszenie maseczek jest bez sensu, a potem wprowadził obowiązkowe noszenie maseczek, wchodzenie do lasu było niebezpieczne dla zdrowia i życia, a kilka dni później przy większej ilości zarażonych okazało się bezpieczniej - stwierdził Tusk.
-
Mówię to nie po to, żeby się wyzłośliwiać.
Tylko, żeby przypomnieć nam wszystkim ponownie dlaczego mamy te wątpliwości, dlaczego nie ufamy tym, którzy mając interes polityczny, chyba lekceważą bezpieczeństwo tych wszystkich którzy mieliby głosować. Tym bardziej, że niektóre z tych przepisów, jak chociażby obowiązek podpisania osobistego odebrania tego pakietu wyborczego wskazuje, że
pewne ryzyko istnieje.
Ja nie jestem w stanie przekonać to znaczy może mógłby przekonać, ale nie chce, ani moich bliskich, na nikogo w Polsce do czegoś co wydaje mi się obciążone pewnym ryzykiem i co do czego nasi rządzący nie dają żadnej gwarancji - dodaje.
Według Tuska jest też drugi powód - konstytucyjny:
-
Te wybory nie są wyborami w sensie ustrojowym, ponieważ nie będą ani wolne, ani równe.
Zmiany wprowadzane w kodeksie wyborczym są niekonstytucyjne. Nie mówię o tym, co wyprawiają media publiczne. Nikt nie zapewni nam tajności wyborów - wyliczał.
Trzeci powód, by nie brać udziału w głosowaniu 10 maja według Tuska nie jest polityczny, to ludzka przyzwoitość:
- Jestem przekonany, że zwykła
ludzka przyzwoitość
nie pozwala nam uczestniczyć w procederze, jaki przygotował minister Sasin i PiS na zlecenia Jarosława Kaczyńskiego. Byłoby to nieuczciwe wobec nas samych, wobec Polski, wobec tych wszystkich, którzy walczyli tyle lat o uczciwe i wolne wybory - powiedział Tusk.
-
Jestem przekonany, że jeśli wszyscy uczciwi Polacy powiedzą: "to nie są wybory", to PiS się wycofa.
Możliwe jest przeprowadzenie w dość szybkim terminie uczciwych wyborów. Gwarancją jest to, że przygotuje je Państwowa Komisja Wyborcza, a zalecenia i opinie wygłoszą lekarze i eksperci - zakończył przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA