Logo
  • DONALD
  • PAŃSTWA ZACHODNIE WZYWAJĄ IZRAEL DO OGARNIĘCIA SIĘ I PRZESTRZEGANIA PRAWA MIĘDZYNARODOWEGO

Państwa zachodnie wzywają Izrael do ogarnięcia się i przestrzegania prawa międzynarodowego

23.10.2023, 10:30
fot. Twitter
Prezydent USA Joe Biden, premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Giorgia Meloni i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wydali w niedzielę wspólne oświadczenie dotyczące wojny Izraela z palestyńskim Hamasem.
Zachodni przywódcy skontaktowali się ze sobą telefonicznie i omówili bieżące wydarzenia. Zapewnili, że wspierają działania Izraela i szanują prawo do obrony kraju, jednak wezwali władze kraju do "
przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego
oraz ochrony ludności cywilnej".
Politycy zobowiązali się do kontynuowania współpracy z partnerami regionalnymi w celu zapewnienia mieszkańcom Strefy Gazy "trwałego i bezpiecznego dostępu" do żywności, wody, opieki medycznej i innej pomocy.
W oświadczeniu zaapelowali również o natychmiastowe wypuszczenie na wolność
wszystkich zakładników
uprowadzonych przez Hamas, czyli ponad 200 Izraelczyków. Przywódcy obiecują również ścisłą współpracę z kluczowymi partnerami na Bliskim Wschodzie, żeby "zapobiec rozprzestrzenianiu się konfliktu, zachować stabilność w tym regionie i doprowadzić do rozwiązania politycznego i trwałego pokoju".
W sobotę do Strefy Gazy wjechało pierwsze
20 ciężarówek
pomocy humanitarnej z ONZ oraz egipskiego Czerwonego Półksiężyca. Kolejnego dnia pojawił się drugi konwój przewożący jedynie wodę, żywność i środki medyczne. Egipski Czerwony Półksiężyc mówi o 17 ciężarówkach, z kolei agencja UNRWA (Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) wskazuje 14 pojazdów.
Agencja dpa donosi, że na wjazd czeka kolejne 155 ciężarówek z ponad trzema tysiącami ton pomocy humanitarnej.
UNRWA wskazuje, że Strefa Gazy pilnie potrzebuje
dostępu do paliwa i leków
- mieszkańcom grozi cholera i choroby zakaźne. Głównym powodem jest zatrzymanie pracy oczyszczalni ścieków. 
"Bez paliwa nie będzie wody, nie będzie funkcjonujących szpitali i piekarni" - napisano w komunikacie. 
Z danych Ministerstwa Mieszkalnictwa w Gazie wynika, że od 7 października co najmniej 42 proc. lokali mieszkalnych zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych. Łącznie
zginęło 4651 Palestyńczyków
.
Tymczasem w niedzielę izraelska armia "przypadkowo ostrzelała egipski posterunek wojskowy". Do zdarzenia doszło niedaleko Kerem Szalom, przy granicach Egiptu, Izraela i palestyńskiej Strefy Gazy. Siły Obronne Izraela wskazały, że "trwa dochodzenie ws. incydentu, a szczegóły są weryfikowane" oraz "wyraziły smutek z powodu sytuacji".
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA