Logo
  • DONALD
  • RZĄD PREZENTUJE NOWY PROGRAM MIESZKANIOWY, BĘDĄ PROGI DOCHODOWE

Rząd prezentuje nowy program mieszkaniowy, będą progi dochodowe

04.01.2024, 09:15
Z początkiem stycznia banki przestały przyjmować wnioski o udzielenie kredytu w ramach programu
"Bezpieczny Kredyt 2%"
. Jak informował Bank Gospodarstwa Krajowego, wynikało to z tego, że osiągnięte zostały ustawowe progi limitów dopłat: 90 proc. dla roku 2024 i 75 proc. dla kolejnych lat czyli skończyły się środki, które przewidziano na realizację programu. Pod koniec grudnia nowy rząd zapowiadał jednak, że Bezpieczny Kredyt wkrótce zastąpi inny projekt. Pod koniec roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii informowało, że środki na ten cel zabezpieczono w projekcie budżetu.
Dziś minister
Krzysztof Hetman
podczas konferencji prasowej zaprezentował pierwsze szczegóły nowego programu
Mieszkanie na Start
. Projekt, który ma teraz trafić do konsultacji, zakłada m.in. progi dochodowe i różne oprocentowanie zależne od wielkości gospodarstwa domowego.
- To jest projekt do dyskusji i szerokich konsultacji z bankami i organizacjami konsumentów. Ma wspierać rynek podażowy, by ci, co budują, wiedzieli, że będzie takie wsparcie. Budownictwo to jest koło zamachowe każdej gospodarki. Musimy podtrzymać możliwość wzrostu budowy mieszkań i temu ma służyć program Mieszkanie na start. Na ten program mamy zarezerwowane w 2024 r.
500 mln zł, prawdopodobnie od połowy roku
. Musimy znowelizować ustawę, dać czas bankom na zaktualizowanie systemów - mówił Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii. 
Jak zapowiedział w programie będzie obowiązywał tylko
jeden limit wiekowy: 35 lat dla singli
ubiegających się o kredyt. Inne gospodarstwa domowe będą zwolnione z tego limitu. Wszystkich będą obowiązywały jednak
progi dochodowe
:
  • 10 tys. zł brutto dla 1-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 18 tys. dla 2-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 23 tys. dla 3-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 28 tys. dla 4-osobowego gospodarstwa domowego,
  • 33 tys. dla 5-osobowego gospodarstwa domowego. 
Jak zaznaczył minister Hetman, będzie obowiązywała również zasada "złotówka za złotówkę" do 500 zł, aby niewielkie przekroczenie progu nie pozbawiło rodzin możliwości uzyskania kredytu. Dochody mają być obliczane z ostatnich sześciu miesięcy i po przyznaniu kredytu nie będą już dodatkowo sprawdzane. 
Zróżnicowane ma być również oprocentowanie kredytu
, najkorzystniejsze 0% otrzymają gospodarstwa 5-osobowe. Dla rodzin 4-osobowych będzie to 0,5%, dla 3-osobowych 1%, a dla 1 i 2-osobowych będzie to 1,5%. Również wysokość kredytu będzie zależna od wielkości gospodarstwa domowego. Będzie to odpowiednio 200 tys. dla 1 osoby, 400 tys. dla 2 osób, 450 tys. dla 3 osób, 500 tys. dla 4 osób i 600 tys. dla 5 osób. 
Z deklaracji ministra wynika, że rząd nie planuje natomiast wprowadzania limitów cen za metr kwadratowy. Program ma być skierowany dla osób kupujących pierwsze mieszkanie, wyjątkiem mają być gospodarstwa 5-osobowe, które mają już mieszkanie, ale potrzebują większego. 
Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że w ramach programu Mieszkanie na Start w 2024 roku uda się udzielić 50 tys. kredytów. Sam program zaplanowany jest na dwa lata. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. M.Krześniak-Sajewicz on Twitter: "Będą limity dochodowe, dla 1 osobowego 10 tys. zł, dla 2 osobowego 18 tys. zł 23 tys. dla 3 osobowego, 28 tys 4 osobowe, a 33 tys zł dla 5 osobowego. Jest to program na zakup pierwszego mieszkania, ale wyjątek dla 5 osobowego, które już ma, ale potrzebuje większego mieszkania. https://t.co/rQMI1yt87z / Twitter"https://x.com/krzes_sajewicz/status/1742816181168284090?s=20
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA