Logo
  • DONALD
  • POLSKA MASOWO IMPORTUJE ŚMIECI Z UNII EUROPEJSKIEJ. CO ROKU O 100 TYSIĘCY TON WIĘCEJ

Polska masowo importuje śmieci z Unii Europejskiej. Co roku o 100 tysięcy ton więcej

12.07.2018, 10:34
Okazuje się, że system segregacji śmieci w Polsce działa średnio. Do tego stopnia, że możliwości przetwórcze mamy większe niż potrzeby. Poseł
Krzysztof Brejza
, wystosował zapytanie do
Ministerstwa Środowiska
o ilość odpadów przywiezionych do Polski w latach 2015-2017.
Z danych przekazanych przez resort wynika, że do Polski z innych państw, nie tylko Unii Europejskiej, w tym okresie trafiło aż
787 tysięcy ton odpadów.
Z roku na rok ilość wyraźnie rosła: w 2015 roku sprowadziliśmy 154 tysiące ton odpadów, w 2016 - 256 tysięcy ton, a w 2017 - już 377,7 tysiąca ton.
Główne kraje, z których importujemy śmieci to Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Austria, Litwa, Słowenia, ale także... Nigeria i Australia.
Średnio 92-95% odpadów pochodziło z państw
Unii Europejskiej
. W 2016 roku najwięcej przyjechało z Niemiec - 54 tysięcy ton, z Włoch - 23 tysiące ton i z Austrii - 20 tysięcy ton. Największy przyrost importu odpadów był z Niemiec i Włoch.
Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej Polska musi uzyskać poziom 50 procent recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów. Niewykonanie norm skutkować będzie nałożeniem kar pieniężnych.
Według danych
Głównego Urzędu Statystycznego
z 2016 roku z 12 mln ton odpadów komunalnych na wysypiska trafiło 4,3 mln ton, recyklingowi poddano 3,2 mln ton, a spalono 2,3 mln ton.
Dla porównania w Niemczech odzyskuje się 82 procent śmieci. We Francji i Holandii ten wskaźnik wynosi nawet ponad 90 procent. A w Polsce co najmniej 1/5 odpadów lokalnych i importowanych trafia prawdopodobnie na góry śmieci i do atmosfery po spaleniu.

Lubisz nas czytać? Wesprzyj Donalda na Patronite

Donald.pl to więcej zdrowego rozsądku w mediach. Opisujemy codziennie ważne wiadomości, uczciwie i z dystansem, bo wszyscy potrzebujemy trochę oddechu i mniej złych emocji.

Dlaczego warto wspierać nas na Patronite?

1. Bo pójdziemy w twoim imieniu tam, gdzie ty nie możesz i napyskujemy tak, jak tobie nie wypada.

2. Bo zaczął się kryzys i nie powstanie teraz nic lepszego. Media będą się dalej degenerować i mówić to, za co ktoś zapłacił, udając że to nie reklama.

3. Bo wspierasz dziennikarstwo wolnościółkowe, a w korpomediach jest dziennikarstwo klatkowe. Nasze jest zdrowsze.

Kliknij, przeczytaj i rozważ: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA