Logo
  • DONALD
  • POLSKA MASOWO IMPORTUJE ŚMIECI Z UNII EUROPEJSKIEJ. CO ROKU O 100 TYSIĘCY TON WIĘCEJ

Polska masowo importuje śmieci z Unii Europejskiej. Co roku o 100 tysięcy ton więcej

12.07.2018, 10:34
Okazuje się, że system segregacji śmieci w Polsce działa średnio. Do tego stopnia, że możliwości przetwórcze mamy większe niż potrzeby. Poseł
Krzysztof Brejza
, wystosował zapytanie do
Ministerstwa Środowiska
o ilość odpadów przywiezionych do Polski w latach 2015-2017.
Z danych przekazanych przez resort wynika, że do Polski z innych państw, nie tylko Unii Europejskiej, w tym okresie trafiło aż
787 tysięcy ton odpadów.
Z roku na rok ilość wyraźnie rosła: w 2015 roku sprowadziliśmy 154 tysiące ton odpadów, w 2016 - 256 tysięcy ton, a w 2017 - już 377,7 tysiąca ton.
Główne kraje, z których importujemy śmieci to Niemcy, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Austria, Litwa, Słowenia, ale także... Nigeria i Australia.
Średnio 92-95% odpadów pochodziło z państw
Unii Europejskiej
. W 2016 roku najwięcej przyjechało z Niemiec - 54 tysięcy ton, z Włoch - 23 tysiące ton i z Austrii - 20 tysięcy ton. Największy przyrost importu odpadów był z Niemiec i Włoch.
Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej Polska musi uzyskać poziom 50 procent recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów. Niewykonanie norm skutkować będzie nałożeniem kar pieniężnych.
Według danych
Głównego Urzędu Statystycznego
z 2016 roku z 12 mln ton odpadów komunalnych na wysypiska trafiło 4,3 mln ton, recyklingowi poddano 3,2 mln ton, a spalono 2,3 mln ton.
Dla porównania w Niemczech odzyskuje się 82 procent śmieci. We Francji i Holandii ten wskaźnik wynosi nawet ponad 90 procent. A w Polsce co najmniej 1/5 odpadów lokalnych i importowanych trafia prawdopodobnie na góry śmieci i do atmosfery po spaleniu.

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA