Logo
  • DONALD
  • MUSK ZNOWU MA KŁOPOTY ZA WPIS UZNANY ZA "ANTYSEMICKI" PRZEZ BIAŁY DOM I REKLAMODAWCÓW

Musk znowu ma kłopoty za wpis uznany za "antysemicki" przez Biały Dom i reklamodawców

18.11.2023, 17:42
Po raz kolejny wpis
Elona Muska
na należącym do niego X (czyli dawnym Twitterze) wywołał emocje i oburzenie, tym razem również Białego Domu i takich reklamodawców jak Apple czy Disney. Miliarder poparł twierdzenie jednego z użytkowników X, który zasugerował, że Żydzi promują nienawiść wobec białych. Skrytykował go rzecznik Białego Domu, a wiele dużych firm wstrzymało swoje reklamy na platformie Muska.
Wpis, z którym zgodził się Musk, opublikowano na X 15 listopada. Jego autor sugerował, że
Żydzi promują nienawiść wobec białych
oraz sprowadzają do USA ogromną liczby migrantów, którzy "zalewają kraj" w celu zmniejszenia populacji białych. To teoria spiskowa, na którą powoływał się m.in. napastnik, który w 2018 roku zabił 11 osób w synagodze w Pittsburghu.
"Powiedziałeś najprawdziwszą prawdę"
- skomentował jego wpis Elon Musk.
W kolejnych wpisach stwierdził m.in., że "ADL (Anti-Defamation League - Liga Przeciw Zniesławieniom, która walczy z antysemityzmem) niesprawiedliwie atakuje większość Zachodu, mimo że większość Zachodu wspiera Żydów i Izrael".
"Jestem głęboko urażony komunikacją ADL i innych grup, które popierają de facto antybiały rasizm lub antyazjatycki rasizm lub rasizm jakiegokolwiek rodzaju. Mam tego dość. Zatrzymajcie to teraz" - napisał. 
Jego wpisy wywołały wiele komentarzy i zarzutów antysemityzmu. Do sprawy odniósł się m.in.
rzecznik Białego Domu Andrew Bates
.
"Nie do przyjęcia jest powtarzanie ohydnego kłamstwa, stojącego za najbardziej śmiertelnym aktem antysemityzmu w amerykańskiej historii, w jakimkolwiek momencie, nie mówiąc już w miesiąc po najbardziej zabójczym dniu dla Żydów od Holokaustu. (...) Potępiamy w najostrzejszych słowach to odrażające promowanie antysemickiej i rasistowskiej nienawiści, które jest sprzeczne z naszymi podstawowymi wartościami jako Amerykanów" - napisał.
Muskowi odpowiedział również Jonathan Greenblatt, dyrektor generalny ADL. 
"W czasach, gdy antysemityzm eksploduje w Ameryce i szerzy się na całym świecie, jest niewątpliwie niebezpieczne używanie swojego wpływu do potwierdzania i promowania antysemickich teorii". 
Konflikt Muska i ADL trwa zresztą od dłuższego czasu. Według organizacji platforma X pozwala na rozprzestrzenianie antysemickiej mowy nienawiści. Musk uważa natomiast, że ADL niesłusznie
oskarża go o antysemityzm i wywiera presję na reklamodawców
. W czwartek 160 rabinów i żydowskich działaczy wystosowało do firm apel o bojkot platformy Muska. On natomiasy zagroził organizacji pozwem za zniesławienie.
Jak podaje Reuters, w odpowiedzi na najnowsze wpisy Muska wiele firm jednak wstrzymało reklamy w serwisie X, m.in.
Disney, Sony Pictures, Apple, Warner Bros Discovery czy Paramount Global.
Z kolei IBM wstrzymało swoje reklamy na X po raporcie organizacji Media Matters for America, w którym wykazano, że reklamy tej firmy pojawiały się obok treści wychwalających Hitlera i wspierających nazizm. Musk zapowiedział pozew również wobec autorów raportu.
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA