Logo
  • DONALD
  • FRANCJA ZAJĘŁA PIERWSZĄ LUKSUSOWĄ WILLĘ ROSYJSKIEGO OLIGARCHY, JEST WARTA 23 MLN EURO

Francja zajęła pierwszą luksusową willę rosyjskiego oligarchy, jest warta 23 mln euro

02.03.2023, 15:00
Francuski dziennik Le Monde informuje, że wysiłki wymiaru sprawiedliwości dotyczące sankcji na rosyjskich oligarchów zaczynają przynosić wymierne efekty. Pierwszym "zwycięstwem" ma być
karne zajęcie wartej 23 mln euro willi
należącej do
rosyjskiego oligarchy Wiktora Rasznikowa,
znajdującej się w południowo-wschodniej Francji.
Rasznikow - miliarder, który dorobił się majątku dzięki interesom w branży hutnictwa - od marca 2022 roku znajduje się na
unijnej liście sankcyjnej
. Jego trzy nieruchomości w Paryżu i na Lazurowym Wybrzeżu zostały wówczas zamrożone, podobnie jak wille i apartamenty innych rosyjskich oligarchów. Sytuacja z willą znajdującą się w 
Saint-Jean-Cap-Ferrat
była jednak bardziej skomplikowana, ponieważ formalnie rezydencja należała do szwajcarskiej spółki. Zaraz po rozpoczęciu wojny w Ukrainie została sprzedana, transakcję wychwycił jednak francuski urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i zablokował pieniądze ze sprzedaży, kierując sprawę do sądu.
Według informacji Le Monde, w październiku zeszłego roku sąd wydał
decyzję zezwalającą na przejęcie willi
. Obecnie znajduje się ona rękach Agencji ds. Zarządzania i Odzyskiwania Zajętego i Skonfiskowanego Mienia, która podlega Ministerstwu Sprawiedliwości i zajmuje się działaniami zmierzającymi do pełnej konfiskaty rezydencji. 
Le Monde zauważa, że droga do zajęcia całego majątku Rosjan na terenie Francji jest długa, m.in. ze względu na skomplikowaną sytuację własnościową, która wymaga długiego dochodzenia, a następnie spraw przed sądem. Wiele z nich łączy się ze śledztwami dotyczącymi prania pieniędzy. 
W sumie francuski wymiar sprawiedliwości wszczął co najmnie
j siedemnaście takich postępowań
, z czego cztery w tym roku. Nieruchomości, których dotyczą, należą m.in. do Farhada Achmetowa, Sulejmana Kerimowa czy Sergieja Toniego. Rezydencje znajdują się głównie na Lazurowym Wybrzeżu lub w Paryżu.
"Te dochodzenia są niezbędne, aby przejść od tymczasowego zamrożenia do ostatecznej konfiskaty aktywów oligarchów, do czego w marcu 2022 roku wezwał minister gospodarki Bruno Le Maire. 
Sankcje
o charakterze czysto politycznym i administracyjnym, o których zdecydowano na szczeblu europejskim
, nie mogą prowadzić do wywłaszczenia majątku
, co wymaga decyzji sądu, opartej na przestępstwach kryminalnych" - informuje Le Monde. 
Francuskie media przypominają, że choć Francja zajęła willę Rasznikowa, wciąż nie udało się to z jego jachtem, 140-metrowym Ocean Victory, który skutecznie ucieka przed sankcjami. Ostatni raz był widziany w marcu 2022 roku na Malediwach.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA