Logo
  • DONALD
  • PAN PIELĘGNIARKA PRZYPOMINA, ŻE JAK KTOŚ SIĘ KRZTUSI, TO NIE WARTO BYĆ DELIKATNYM

Pan Pielęgniarka przypomina, że jak ktoś się krztusi, to nie warto być delikatnym

16.07.2022, 16:59
Mateusz Sieradzan
, znany w sieci jako
Pan Pielęgniarka
, opublikował w swoich mediach społecznościowych post, instruujący, jak należy reagować, gdy ktoś się
zakrztusi
. Przypomina, że "manewr Heimlicha" wykonuje się, gdy poszkodowany już nie kaszle, a jego drogi oddechowe są praktycznie zatkane. Na zdjęciu pokazuje z kolei, jak wygląda zmodyfikowany manewr w przypadku kobiet w ciąży.
W poście Pan Pielęgniarka zbiera kilka uwag - jak sam pisze - "część z literatury, część z doświadczenia". Przypomina m.in., że nie zawsze w zadławieniu ma się do czynienia ze stojącym zdrowym człowiekiem. Może być to osoba w wodzie, na wózku albo po niedawnej operacji kardiochirurgicznej. 
"Zawsze w ratownictwie trzeba się liczyć z koniecznością improwizacji" - zauważa. 
"Kaszel w zadławieniu nie jest zły. Jest zajebiście dobry, wiec pozwól kasłać i nie zawracaj głowy uderzeniami w plecy, pytaniami, czy poleceniami. Wytyczne mówią o "zachęcaniu do kaszlu", ale to nie oznacza roli zachłystowej cheerleaderki. Bądź obok i pozwól kaszleć" - pisze bloger.
"Nie. Podnoszenie rąk do góry nic nie daje"
- dodaje.
Zauważa też, że z zadławionym praktycznie nie da się dogadać i nie będzie on spełniał żadnych poleceń. Przypomina, że nie można być też zbyt delikatnym. 
"Uciśnięcia nadbrzusza, powinny być
wykonywane agresywnie, bez zastanawiania się czy zrobimy krzywdę
. Nie ma większej krzywdy niż smierć, więc wszelkie dywagacje na temat ewentualnych szkód, są abstrakcją. To samo dotyczy uderzeń w okolice międzyłopatkową. Mają być mocne! Ktoś kto pierwszy raz ćwiczy na fantomie niemowlęcym uderzenia, jest zszokowany, że tak mocno. Tak ma być. Jak dobrze przełamiesz się na fantomie, to z dzieckiem będzie łatwiej. Sprawdziłem na moim miesięcznym dziecku. Działa, a jeśli udaje ci się w tym momencie wyłączyć emocje i traktować dziecko jak fantoma, to miałeś solidny kurs". 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://www.facebook.com/photo?fbid=611412837020271&set=a.240472644114294https://www.facebook.com/photo?fbid=611412837020271&set=a.240472644114294
2. ZAKRZTUSZENIA U DOROSŁYCH - PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNAhttps://youtu.be/FN9Fx4JU56Y
Pokaż więcej (1)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA