Logo
  • DONALD
  • CO GRA W GŁOWIE FILIPA JAKIEGO (WYWIAD)

Co gra w głowie Filipa Jakiego (wywiad):musical_note:

16.09.2018, 15:14
Donald.pl: Ile właściwie masz lat? Od jak dawna interesujesz się rapem?
Filip: Za parę dni dwadzieścia. Rapu świadomie słucham odkąd mam 10 lat, a tworzę odkąd  mam 13. Wtedy powstał pierwszy utwór, pierwsze teksty i pierwsze próby pisania.
Już mając 15-16 lat, często niestety nie byłem skupiony w szkole nad tym, co powinienem, lecz na końcu zeszytów dopracowywałem, układałem i wymyślałem teksty w swojej zupełnie innej bajce.
D: Dlaczego twoim zdaniem rap jest tak ważny? Ma wpływ na masę dzieciaków od lat 90., niektórzy na nim wyrośli i mają już ponad 40 lat. Skąd nieustająca popularność, która miała też wpływ na ciebie?
F: Wynika to napewno z tego, że ja jako sfrustrowany dzieciak szukałem miejsca, w którym mogłem ukoić swoje złe emocje. Najpierw był to ciemny pokój ze słuchawkami, później ciemny pokój z bitem na słuchawkach, kartką i długopisem.
Raperzy, jak i młodzi słuchacze rapu, z wiekiem dorastają. To się przekłada na ich teksty, i na to, że taki 40-latek mający rodzinę i dzieci, potrafi również odnaleźć w tym siebie i dawnego, i teraźniejszego. Dobrym przykładem jest KęKę, który teraz rapuje o byciu szczęśliwym ojcem itp. Myślę, że wielu dorosłych, odpowiedzialnych rodziców by się zidentyfikowało z jego teraźniejszą twórczością.
D: Rekordy popularności bije dziś nowy kierunek. Taco, Quebo, Żabson. Co o nich myślisz? Zamierzasz iść w tę stronę?
F: Tak. Tak zwany new school. Stara szkoła praktycznie już dziś nie jest pożądana przez ludzi, niestety.
Lubię, słucham, szanuję. Idą w kierunku melodyjności, a nie przekazu, czy techniki w tekstach. Ale ci, co już udowodnili, że potrafią napisać dobry tekst, mogą według mnie śmiało tak się bawić.
Mam otwartą głowę muzycznie i zamierzam eksperymentować w różnych kierunkach. To nie lata 90., gdzie rap to ma być bit 90bpm (tempo), scratche, zwrotki 16-tkowe i tyle.
D: Jesteś z Opola. Jakie to ma dla Ciebie znaczenie? Czy Opole ma jakąś specyfikę, która jakoś kształtuje? Czy też może nie ma to znaczenia i wszystkie blokowiska są takie same?
F: Myślę, że blokowisko to blokowisko i wszędzie w Polsce jest podobnie. Jedno większe, drugie mniejsze.
D: Niebawem ukaże się Twój album. Co zrobisz, jeżeli będzie sukcesem? Co zrobisz, jeżeli nie będzie?
F: Tak, już niedługo. Nie zdradzam jeszcze konkretnej daty.
Jeżeli będzie sukcesem, bardzo się ucieszę, i będę się starał, by następna płyta była lepsza, o wiele bardziej dopracowana. Może ruszę z nią wtedy w jakąś minitrasę po Polsce.
Jeśli się nie uda, nie załamię się. Bardzo rzadko debiuty się udają. Poza tym, to wszystko to samo co w przypadku sukcesu, tylko pewnie wtedy nie będę myślał nad żadną trasą.
D: Ok, a co masz do powiedzenia? Co chciałbyś powiedzieć ludziom? To oczywiście bardzo szerokie pytanie, ale postaraj się odpowiedzieć jak najkrócej, co jest esencją Twojego przekazu?
F: Wierzcie w swoje marzenia, konsekwencja i wiara w dążeniu do celu uświęca środki, nie ma rzeczy niemożliwych!
D: Jak wygląda zrealizowany Filip Jaki za - powiedzmy - 5 lat? Jest sukces i co wtedy? Własna linia ubraniowa? Coś dodatkowego czy dalej muzyka?
F: Zrealizowany Filip Jaki za 5 lat ma swoją wytwórnię, swoją firmę odzieżową i własne logo. Chcę pomóc dzieciakom, które w siebie nie wierzą, spełniając marzenia, i pomagać tym z talentem tak, jak być może ktoś kiedyś pomoże mi.
D: To brzmi, jakbyś chciał wpływać na świat dookoła siebie, a nie tylko wybić się do lepszego.
F: Bo tak właśnie jest. Chciałbym zrealizować swoje marzenia, ale też pomagać je realizować innym. Siedzi we mnie dobre, pomocne serce, po Mamie którą serdecznie z tego miejsca pozdrawiam. Dziękuję za wszystko i niech wie, że kocham ją najbardziej!
D: Część raperów poza opowiedzeniem jak czują świat, ma silną chęć, żeby go zmieniać. Niektórzy idą w biznes, inni w politykę, nie brakuje takich przykładów na świecie. W Polsce wystarczy wskazać na Liroya czy (niedawno) na Wujka Samo Zło. Ty jasno powiedziałeś, że polityka Cię nie interesuje. Dlaczego?
F: Chciałbym wpłynąć na świat, ale nie od tej strony. Bardziej przez muzykę, i właśnie przez to, że może kiedyś jakiś młody chłopak uwierzy w siebie dzięki moim tekstom i zacznie coś zmieniać w swoim życiu.
To też nie jest tak, że mnie nie interesuje. Czytam często o polityce i interesuję się tym, co się dzieje na świecie. Na pewno nie widziałbym siebie w polityce. To nie dla mnie, a jesli chodzi o interesowanie się, to na wybory na pewno pójdę, lecz nie jest to mój główny temat na co dzień, który mnie interesuje.
D: Zostawmy więc politykę. Młodzi mierzą się z problemami, a jednym z pokoleniowych doświadczeń jest emigracja. Myślałeś kiedyś o tym?
F: Pracowałem już w Holandii, w tamtym roku na wakacjach. Kocham swój kraj, i chciałbym dorobić się godnego życia tutaj, lecz kto wie czy jeszcze kiedyś się nie wybiorę.
D: Bezrobocie jest niskie, jakaś robota zawsze się znajdzie. Co chciałbyś, żeby zmieniło się przede wszystkim, żeby było lżej?
F: Myślę, że naprawdę zarobki nie zawsze są zbieżne z preferencjami. Ogólnie jest i tak coraz lepiej, ale nie ma co się oszukiwać: ciężko zarabiając 2500 opłacic 1000 zł co najmniej za mieszkanie, rachunki, no i trzeba coś jeść.
Chodzi mi o to, że jednak często nie starcza i naprawdę wiele zwykłych ludzi żyje od  pierwszego do pierwszego. A co dopiero odłożyć dla siebie, na wakacje, czy dla najbliższych.
D: To jest też kłopot, jeżeli poza codzienną pracą chcesz zrobić coś swojego. Od kiedy powstaje album?
F: Pomysł powstał w styczniu, a stricte powstaje od lutego. To naprawdę o wiele więcej pracy, niż się wielu osobom wydaje.
D: Ostatnie pytanie zadaj sobie sam. Co chciałbyś powiedzieć, a o co nie spytaliśmy?
F: Właściwie chyba powiedziałem już wszystko, co chciałem. Dziękuję za rozmowę, wierzcie w siebie niezależnie od sytuacji. Jeśli będziesz wierzył, osiągniesz upragniony cel.
I do wszystkich osób, które spełniają marzenia: nie przejmujcie się złymi opiniami. Ile ludzi, tyle opinii, nigdy nie dogodzicie wszystkim, nie pozwólcie sobie wmówić, że się nie da.
 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Filu-JKey - 98 prod. Michał Graczyk x Newlight$https://www.youtube.com/watch?v=a2o8UF5I2XA
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA