Logo
  • DONALD
  • SENAT USA ODRZUCIŁ POMOC DLA UKRAINY, TUSK KRYTYKUJE: "REAGAN PRZEWRACA SIĘ W GROBIE"

Senat USA odrzucił pomoc dla Ukrainy, Tusk krytykuje: "Reagan przewraca się w grobie"

08.02.2024, 11:00
W środę amerykański
Senat
odrzucił ustawę dotyczącą m.in.
pomocy dla Ukrainy
. Pakiet legislacyjny o wartości 118 mld dolarów obejmował również wzmocnienie kontroli granicznych, a także wsparcie dla Izraela i Tajwanu, został jednak odrzucony wskutek sprzeciwu Republikanów. 
Procedowana w Senacie ustawa była efektem kilkumiesięcznych negocjacji między Demokratami a częścią Republikanów. Wypracowano ją po tym, jak w grudniu Republikanie odrzucili pakiet pomocowy dla Ukrainy i Izraela, domagając się zaostrzenia polityki na południowej granicy kraju. Wypracowany pakiet legislacyjny obejmował m.in. 60 mld dolarów pomocy dla Ukrainy, 20 mld dolarów na wzmocnienie granicy i 14 mld dolarów dla Izraela. 
O przyjęcie pakietu apelował
Joe Biden
.
- Poparcie dla tego pakietu to postawienie się Putinowi, a niepoparcie go Putinowi sprzyja. Jeśli nie pohamujemy apetytu Putina na władzę i przejęcie Ukrainy, pójdzie dalej, a wtedy koszty dla Amerykanów i naszych sojuszników wzrosną - mówił. 
Finalnie ustawę odrzucono, "za" głosowało 49 senatorów, 50 było przeciwko, do przyjęcia wymaganych było co najmniej 60 głosów za projektem.
 - Nigdy nie sądziłem, że zobaczę coś takiego na Kapitolu - skomentował to Joe Biden w rozmowie z CNN. 
W ocenie prezydenta USA do upadku projektu doprowadził Donald Trump, który miał grozić "zemstą" senatorom, którzy poprą ustawę.
- Wycofują się, ponieważ Donald Trump wydzwania do nich i im grozi
- dodał. 
Jeszcze wczoraj rozpoczęła się dyskusja o przyjęciu pakietu pomocowego dla Ukrainy i Izraela bez elementów związanych z ochroną granic. 
Tymczasem głosowanie w Senacie skomentował w mediach społecznościowych
Donald Tusk.
 
"Drodzy Republikańscy Senatorowie. Ronald Reagan, który pomógł milionom z nas odzyskać wolność i niezależność, musi dziś przewracać się w grobie. Wstydźcie się" - napisał.
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Paweł Żuchowski on Twitter: "Niech kongresmeni nie myślą, że jeśli opowiedzą się przeciwko funduszom dla Ukrainy, nie zostaną osądzeni przez historię - powiedział prezydent USA Joe Biden @POTUS w przemówieniu wzywającym Kongres do poparcia pakietu środków dla Ukrainy i reform imigracyjnych. Ostrzegł, że... pic.twitter.com/f5n3lZ0nRE / Twitter"https://x.com/p_zuchowski/status/1754962158234763750?s=20
Pokaż więcej (1)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA