Logo
  • DONALD
  • TAJWAN OFERUJE MASECZKI I POMOC MEDYCZNĄ KRAJOM WALCZĄCYM Z PANDEMIĄ, PEKIN JEST WŚCIEKŁY

Tajwan oferuje maseczki i pomoc medyczną krajom walczącym z pandemią, Pekin jest wściekły

06.04.2020, 07:40
Tajwan w ramach walki z koronawirusem 
zaoferował innym krajom 
maseczki ochronne i pomoc medyczną.
Ruch ten bardzo 
nie spodobał się Pekinowi.
 Obserwatorzy twierdzą, że wysiłki Tajwanu na rzecz kontroli wybuchu epidemii Covid-19 uwydatniły mocne strony jego systemu medycznego i poprawiły jego pozycję na arenie światowej.
Działania Tajwanu
chwalą światowi przywódcy
, a przewodnicząca Komisji Europejskiej
Ursula von der Leyen
powiedziała, że UE jest wdzięczna za wysiłki Tajwanu i gest solidarności.
Amerykański Departament Stanu
określił zaś Tajwan jako "prawdziwego przyjaciela".
Reakcja Pekinu na działania Tajwanu z kolei krytyczna.
Rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Hua Chunying Chin powiedziała, że Tajwan zabronił eksportu masek, gdy w Chinach, epidemia była w szczytowym momencie. Dodała także, że Tajwan nie powinien wykonywać
żadnych "politycznych sztuczek" w celu przystąpienia do Światowej Organizacji Zdrowia.
Rzeczniczka MSZ Chin narzeka też, że chińskie firmy i osoby prywatne również przekazały USA zaopatrzenie medyczne a nie otrzymały oficjalnego podziękowania i nie uznano ich wysiłku, w ten sam sposób, jak wysiłku Tajwanu.
"Należy przypomnieć Stanom Zjednoczonym i Tajwanowi, że
jeśli ktoś próbuje wykorzystać tę pandemię do gier politycznych i zaszkodzić interesom Chin, powinien być bardzo ostrożny
" - dodała przedstawicielka Pekinu.
Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen wyjaśnił, że zakaz eksportu masek został zniesiony, ponieważ wyspa nie mogła stać z boku, podczas gdy inne kraje bardzo potrzebowały pomocy.
"Chcę powiedzieć społeczności międzynarodowej, że Tajwan aktywnie działa na rzecz wzmocnienia współpracy ze wszystkimi krajami tak, by zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19" - powiedziała prezydent Tajwanu.
"
Na tym etapie przekażemy 10 milionów masek ochronnych, czyli około jednodniową produkcję, aby wesprzeć pracowników medycznych w krajach, w których epidemia Covid-19 jest szczególnie poważna
. Później udzielimy jeszcze większego wsparcia społeczności międzynarodowej w oparciu o nasze krajowe zdolności produkcyjne" - powiedziała Tsai Ing-wen.
Szybka reakcja w walce z wirusem, przejrzystość w informowaniu społeczeństwa o sytuacji, skuteczność w śledzeniu historii kontaktu z potwierdzonymi zakażeniami oraz porady dla społeczeństwa dotyczące używania masek ochronnych w miejscach publicznych podjęte przez Tajwan zostały docenione przez ekspertów w dziedzinie zdrowia.
Sukces Tajwanu w walce z koronawirusem zyskał również uznanie co najmniej 35 krajów, które zwróciły się do wyspy o radę i chcą z nim współpracować w kontekście działań na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Tajwan obiecał przekazać
7 milionów masek ochronnych najbardziej dotkniętym krajom europejskich, w tym Włochom i Hiszpanii.
 Zaoferował również 1 milion masek, urządzeń termowizyjnych i termometrów na podczerwień 15 państwom, które nadal utrzymują z nim formalne stosunki dyplomatyczne.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA