Logo
  • DONALD
  • ANDRZEJ DUDA ZAPRZYSIĄGŁ NOWY DWUTYGODNIOWY RZĄD MATEUSZA MORAWIECKIEGO

Andrzej Duda zaprzysiągł nowy dwutygodniowy rząd Mateusza Morawieckiego

27.11.2023, 16:54
fot. KPRP
Dzisiaj o godzinie 16:30 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęła się uroczystość zaprzysiężenia nowego rządu Mateusza Morawieckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W uroczystości uczestniczyli posłowie PiS, dotychczasowy rzecznik rządu oraz rodziny nowych ministrów. Na spotkaniu
zabrakło jednak Jarosława Kaczyńskiego
.
 
Bliscy współpracownicy premiera twierdzą, że chciał on rządu jak najbardziej eksperckiego. Z kolei Kaczyński w rozmowie z PAP przekonywał, że rząd ekspercko-polityczny to jego koncepcja. Bez względu na to, czyj był to pomysł, rząd Morawieckiego
nie ma szans na zdobycie wotum zaufania
w nowym Sejmie.
 
 
- Padały takie określenia, że na powołanie rządu jest 10 proc. szans. Trzymajmy się tego. Oczywiście nie jesteśmy naiwni. Wiemy, że będzie ekstremalnie trudno uzyskać wotum zaufania dla tego rządu. Ale to nie znaczy, że nie powinniśmy tej próby podjąć. Jesteśmy ugrupowaniem, które dostało największą liczbę głosów - powiedział Jacek Sasin.
Natomiast Adam Bielan zapewnił, że wszyscy, którzy otrzymali propozycję od Mateusza Morawieckiego, przyjęli ją.
Tym samym dowiadujemy się, że Mariusz Błaszczak zostanie ministrem obrony narodowej, Marlena Maląg ministrem rozwoju i technologii, Dorota Bojemska ministrem rodziny i polityki społecznej, Szymon Szynkowski ministrem spraw zagranicznych, Paweł Szefernaker szefem MSWiA, a Marlena Małek ministrem aktywów państwowych. 
Z kolei ministrem edukacji i nauki zostanie Krzysztof Szczucki, ministrem finansów Andrzej Kosztowniak, ministrem funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, ministrem infrastruktury Alvin Gajadhur, ministrem klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, a ministrem kultury i dziedzictwa narodowego - Dominika Chorosińska.
Ponadto szefową Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostanie Anna Gembicka, na czele resortu sportu i turystyki stanie Danuta Dmowska-Andrzejuk, Marcin Warchoł zajmie się resortem sprawiedliwości, Ministerstwem Zdrowia pokieruje Ewa Krajewska, szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie natomiast Izabela Antos, a Jacek Ozdoba zostanie ministrem-członkiem Rady Ministrów.
 
Okazuje się, że Morawiecki obsadził wśród ministrów
10 kobiet i tylko 8 mężczyzn
- Ogromna reprezentacja pań w tym gabinecie. Wierzę w to, że to jest przełom. Słyszeliśmy, że na wielu stanowiskach w naszym kraju jest niedoreprezentacja kobiet. Podzielałem to stanowisko - chwalił prezydent Duda. 
Błaszczak jest jedynym ministrem poprzedniego rządu, który pozostał na stanowisku.  
"Szkoda tylko, że ta nieśmieszna komedia trwać będzie nawet dwa tygodnie i zaszkodzi wizerunkowi naszego państwa. Zarówno Polacy, jak i nasi zagraniczni partnerzy czekają na rząd mający realny wpływ na sytuację w kraju" - skomentowała Ewa Kopacz. 
 
"W Pałacu Prezydenckim zaprzysiężenie Rządu. Na uroczystości nie ma ani Marszałka Sejmu, ani Marszałek Senatu. Nikomu z prezydium izb też się nie chciało. I gdzie te standardy demokratyczne i szacunek dla przepisów prawa oraz obyczaju, Państwo Marszałkowie? Trochę wstyd" - napisał oburzony Marcin Przydacz, szef biura polityki międzynarodowej prezydenta.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA