Logo
  • DONALD
  • IZRAEL: TRWAJĄ ANTYRZĄDOWE PROTESTY, LUDZIE DOMAGAJĄ SIĘ ZAPRZESTANIA ATAKÓW W PALESTYNIE

Izrael: trwają antyrządowe protesty, ludzie domagają się zaprzestania ataków w Palestynie

07.05.2024, 16:45
fot. East News
Tysiące Izraelczyków w całym kraju dołączyło do
wieców wzywających rząd Benjamina Netanjahu
do
przyjęcia porozumienia o zawieszeniu broni,
które Hamas zaakceptował w poniedziałek podczas mediacji w Egipcie.
Hamas w wydanym oświadczeniu przekazał, że przywódca tej organizacji, Isma’il Hanijja, poinformował mediatorów z Egiptu i Kataru, że organizacja zgadza się na przedstawione jej warunki zawieszenia broni. Porozumienie ma obejmować wymianę pozostających jeszcze w Strefie Gazy zakładników z Izraela na Palestyńczyków siedzących w izraelskich więzieniach. Porozumienie miałoby obejmować trzy fazy, z których każda trwałaby 6 tygodni. W drugiej fazie Izrael miałby wycofać swoje wojska ze Strefy Gazy.
Niestety kancelaria premiera Beniamina Netanjahu poinformowała, że propozycja
zawieszenia broni nie spełnia żądań Izraela
. Co więcej, dodano, że gabinet wojenny Izraela zatwierdził kontynuowanie operacji w Rafah, gdzie schroniło się ponad milion palestyńskich uchodźców. Izrael szacuje, że 128 z 250 zakładników porwanych przez bojowników 7 października pozostaje w Gazie, w tym 35, którzy według wojska nie żyją.
Wczoraj protestujący przeciwko działaniom Izraela
zebrali się w pobliżu siedziby resortu obrony w Tel Awiwie.
Tam grupa protestujących była najliczniejsza. Interweniowała policja, która zatrzymywała osoby wykrzykujące krytyczne wobec rządu Netanjahu hasła.
Część obywateli pojawiła się także w Jerozolimie i przeszła w kierunku rezydencji Netanjahu z transparentem z napisem: "Krew jest na twoich rękach". Mniejsze protesty zorganizowano także w Hajfie, Beershebie i Raananie.
Jeszcze wczoraj Izrael rozpoczął
ofensywę w Rafah
. Przeprowadzono naloty na dzielnice miasta. Ostrzał miał być bardzo intensywny i trwał ciągiem ok. 30 minut. Dziś izraelskie wojsko przekazało w komunikacie, że armia Izraela przejęła operacyjną kontrolę nad palestyńską stroną przejścia granicznego w Rafah, a siły specjalne sprawdzają teren. Rząd Netanjahu twierdzi, że Rafah jest ostatnim bastionem Hamasu i tam mają ukrywać się jego przywódcy, dlatego też podjęto decyzję o ofensywie. Zaledwie kilka godzin przez nalotami wezwano cywilów i organizacja humanitarne znajdujące się na tym terenie do ewakuacji.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA