Logo
  • DONALD
  • PREZES KACZYŃSKI WYJAŚNIA, ŻE NIE MA ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI, ŻE W SMOLEŃSKU BYŁ ZAMACH, MÓWI TEŻ O WINIE TUSKA

Prezes Kaczyński wyjaśnia, że nie ma żadnych wątpliwości, że w Smoleńsku był zamach, mówi też o winie Tuska

13.04.2022, 16:00
Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego, 10.04.2013, fot. East News
Jarosław Kaczyński
udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej w całości poświęconemu sprawie katastrofy smoleńskiej. Przypomnijmy, że w poniedziałek
Antoni Macierewicz
prezentował efekty prac jego podkomisji. Według przedstawionego raportu przyczyną katastrofy były "dwie eksplozje w końcowej fazie lotu". 
Prezes PiS pytany o efekty prac podkomisji Macierewicza podkreśla, że "nie ma wątpliwości" co do tego, że przyczyną katastrofy smoleńskiej był zamach.
- W sensie faktu, że
był zamach
, i że to była przyczyna katastrofy i śmierci 96 osób, w tym prezydenta Polski, a dla mnie brata bliźniaka,
nie mam żadnych wątpliwości
. Do ustalenia na poziomie procesowym jest jeszcze tylko to,
kto za to odpowiad
a. Możemy powiedzieć: "Przecież to musiało być zrobione na życzenie Kremla, na polecenie Putina", ale między takim twierdzeniem a dowodem procesowym jest różnica. Tutaj jest jeszcze praca do wykonania. Komisja po wielu latach, co było niesłychanie trudne, bo działała bez tych wszystkich elementów, które normalnie są przy badaniu katastrofy lotniczej, to zrobiła. Prokuratura z różnych przyczyn, których nie będę tu rozwijał, mocno się opóźnia - mówi Kaczyński. 
Porusza również wątek odpowiedzialności ówczesnych władz kraju i pełniącego wówczas funkcję premiera
Donalda Tuska
.
- To jest kwestia, która musi być ostatecznie w trybie procesowym wyjaśniona.
Co do odpowiedzialności politycznej, moralnej, to tutaj nie ma żadnych wątpliwości.
Jest pytanie o odpowiedzialność dalej posuniętą. (...) To, że nasi przeciwnicy z tamtych czasów, dzisiaj dość cienko piszczący, sprzeciwiają się temu, co zostało w raporcie powiedziane, to jest oczywiste, biorąc pod uwagę ich interesy różnego rodzaju. 
- Dobrze, żeby był przez społeczeństwo zrozumiany sens takiego domagania się, żeby sprawa katastrofy smoleńskiej została zamknięta. Sens jest taki: Rosja ma prawo zlikwidować polską elitę, jeżeli jej się tak podoba, a polskie państwo ma nie reagować - taki jest sens tych żądań, one padają, bo przecież padają takie argumenty, że rodziny się denerwują i żadne normalne państwo na coś takiego się nie może zgodzić, i to jest postawa, którą można określić jako antypaństwową w najbardziej skrajnym tego słowa znaczeniu i trzeba o tym pamiętać - tłumaczy prezes PiS. 
Jak dodaje, taka "postawa"  "jest
uderzeniem w samą istotę funkcjonowania suwerennego państwa
".
-  Ale przede wszystkim jest uznaniem, że państwo zbójeckie ma prawo mordować elity państw innych, a w szczególności tych sąsiednich. To jest postawa, która według mnie wymaga zbadania przez służby specjalne, i to bardzo intensywnego zbadania. 
Jarosław Kaczyński ubolewa, że
polskie służby
są jednak tak skontruowane, że "ręce mają związane bardzo mocno".
- W miejscu, gdzie żyjemy to powinno być skonstruowane inaczej, ale oczywiście tak, żeby prawa obywateli, groźby nadużycia były zminimalizowane w możliwie największym stopniu. Służby muszą działać w ten sposób, żeby było rozeznanie, co do agentury rosyjskiej, bo to, że cała ta akcja po Smoleńsku była w istocie wielkim dziełem agentury rosyjskiej, że wywołano nienawiść do ludzi, którzy zginęli w tragicznej katastrofie, że przedtem wywołano nienawiść do człowieka, który reprezentował w sposób naprawdę bardzo poważny i najbardziej właściwy z możliwych polskie interesy, to wskazuje, że
ta agentura była i sądzę, że dalej jest w Polsce bardzo potężna
.
Zdaniem Kaczyńskiego podkomisja Antoniego Macierewicza powinna dalej istnieć, bo "ma jeszcze sporo do zrobienia". Póki co przedłużono jej działania do końca sierpnia 2022 roku. Przy okazji prezes PiS nie ukrywa swojego "zawodu" dotyczącego działań prokuratury, która proewsadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej od 2016 roku. 
-  Tutaj
nie ukrywam swojego zawodu
, ale to nie jest zakres mojej władzy i moich decyzji. Prokuratura, wbrew temu co opowiadają nasi przeciwnicy, działa w ramach prawa i niezależnie. Oczywiście uważam, że można by szybciej, ale to jest moje zdanie, a ono prokuratury nie obowiązuje. 
Zobacz też:
 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA