Logo
  • DONALD
  • SĄD NAJWYŻSZY ZAWIESZA USTAWĘ O SĄDZIE NAJWYŻSZYM. BO MOŻE

Sąd Najwyższy zawiesza ustawę o Sądzie Najwyższym. Bo może

03.08.2018, 07:52
fot. East News
Zmiany w sądownictwie wprowadzone przez
Prawo i Sprawiedliwość
wywołują protesty nie tylko na ulicach, ale także środowiska prawników i sędziów.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego
, która zgodnie z nowymi  przepisami musiała przejść w stan spoczynku, otwarcie mówi, że nie zgadza się z nowymi przepisami, które według niej są niekonstytucyjne.
Wczoraj
Sąd Najwyższy
 zwrócił się do
Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej 
 z pięcioma pytaniami dotyczącymi zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.
W związku z tym podjął też decyzję o zawieszeniu stosowania przepisów trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli
65. rok życia
.
Rzecznik Sądu Najwyższego
Michał Laskowski,
poinformował podczas konferencji prasowej, że działania Sądu Najwyższego mieszczą się w przepisach prawa:
W tej sprawie SN na podstawie przepisów Kodeksy Postępowania Cywilnego zdecydował się zawiesić stosowanie artykułów 111 i 37 oraz 39 ustawy o Sądzie Najwyższym Jest to decyzja, która zgodnie z prawem powinna spowodować to, że zarówno KRS, jak i prezydent, do czasu rozstrzygnięcia tych kwestii przedstawionych w zadanych pytaniach, do tego czasu nie będą podejmować dalszych czynności, w tych procedurach, które dalej się toczą w odniesieniu do sędziów, którzy 65. rok życia ukończyli
 - powiedział Laskowski.
Innego zdania jest
prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska
, która w rozmowie z
PAP
powiedziała, że działania te są niezgodne z prawem:
Zgodnie z art. 7 konstytucji RP organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Sąd Najwyższy sprawuje nadzór nad działalnością sądów powszechnych i wojskowych w zakresie orzekania. Wykonuje także inne czynności określone w konstytucji i ustawach. Polski system prawny, z konstytucją na czele, nie przyznaje Sądowi Najwyższemu, ani jakiemukolwiek innemu sądowi w Polsce kompetencji do "zawieszania stosowania przepisów", niezależnie od tego, z jakiego aktu normatywnego oznaczony przepis pochodzi, także z ustawy.
Kancelaria Prezydenta
również odniosła się do sprawy powołując się na
Konstytucję
:
Konstytucja żadnemu z organów nie przyznaje kompetencji do zawieszania stosowania przepisów powszechnie obowiązującego prawa, skutecznej wobec innych organów.. W ocenie Kancelarii Prezydenta RP, w polskim prawie nie ma przepisów będących prawidłową podstawą takiego działania Sądu Najwyższego. Działania Sądu Najwyższego uznajemy za prawnie bezskuteczne i nie wywierające skutku wobec Prezydenta RP- napisano na stronie prezydenta.

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA