
Fot. Facebook: @ThermomixPolska/ Flickr: @usmilitary
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do sądu w Zgorzelcu akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którzy w 2023 roku mieli
ukraść cztery skrzynie z amerykańską amunicją artyleryjską
i 54 Thermomixy.
Do zdarzenia doszło
na stacji kolejowej w Węglińcu
, na którą przyjechał jadący z Niemiec pociąg amerykańskiej armii.
- Oskarżeni, wykorzystując
nieuwagę nadzorującego transport konwoju
, zerwali plomby zabezpieczające kontenery. Dostali się do ich wnętrza, a następnie
zabrali cztery zamknięte skrzynie i oddalili się z miejsca zdarzenia - powiedziała Ewa Węglarowicz-Makowska z jeleniogórskiej prokuratury.
Śledczy ustalili, że złodzieje nie wiedzieli, co kradną - po zorientowaniu się, że w skrzyniach znajduje się
120 pocisków artyleryjskich
, porzucili je w stawie w Starym Węglińcu.
Zniszczone i bezużyteczne
po "kąpieli" pociski zostały znalezione następnego dnia.
Większym sukcesem dla złodziei zakończyło się włamanie do pociągu, który przewoził m.in.
Thermomixy.
Ukradli z niego 54 urządzenia
o łącznej wartości prawie 300 tysięcy złotych
. Jak dodaje prokuratura, w działaniach złodziei było widać przygotowanie - po kradzieży zakładali na pociągi wcześniej przygotowane,
sfałszowane plomby
, dzięki czemu ich czyn został odkryty po dojechaniu transportu na miejsce docelowe.
Wszyscy oskarżeni mężczyźni
byli już wcześniej karani
i nie przyznali się do winy. Teraz grozi im
do 10 lat więzienia
.