Logo
  • DONALD
  • ŻYDZI MASOWO UCIEKAJĄ Z ROSJI, BO COŚ CZUJĄ, ŻE NIEDŁUGO BĘDZIE POTRZEBNY KOLEJNY WRÓG

Żydzi masowo uciekają z Rosji, bo coś czują, że niedługo będzie potrzebny kolejny wróg

05.07.2022, 14:00
fot. East News
Politico donosi o
masowej ucieczce Żydów z Rosji
, którzy obawiają się ataków ze strony Kremla. Członkowie żydowskiej społeczności, którzy decydują się na pozostanie w kraju, żyją w strachu.
Portal Politico podkreśla, że rosyjscy Żydzi byli bardziej krytyczni wobec inwazji Rosji na Ukrainę niż choćby patriarcha rosyjskiego kościoła prawosławnego Cyryl. Dlatego naczelny
rabin Moskwy Pinchas Goldschmidt zdecydował się na emigrację do Izraela
zaledwie dwa tygodnie po rozpoczęciu wojny z powodu presji rosyjskich władz, żeby wyraził poparcie dla okupacji Ukrainy. Z kolei Berel Lazar, naczelny rabin Rosji, nawoływał do pokoju i zaoferował mediowanie w wojnie.
Choć z badania Levada Center z 2021 roku wynika, że
45 proc. Rosjan ma pozytywne nastawienie wobec Żydów
(w 2010 roku było ich jedynie 23 proc.), specjalista w badaniu dezinformacji i cenzury z brytyjskiego Uniwersytetu Sheffield Ilja Jabłokow podkreśla, że
antyżydowska ksenofobia może wybuchnąć w każdej chwili
, jeżeli taka będzie decyzja Władimira Putina. 
- W latach 80. i 90. brutalny antysemityzm polityków był reakcją na polaryzację społeczną Rosji. W XXI wieku doszło do wzrostu gospodarczego, więc poziom antysemityzmu spadł - dodaje Jabłokow.
Wykładowca zauważa, że Kreml wybiera sobie obecnie za cel inne mniejszości, a największym wrogiem Rosji aktualnie stał się Zachód.
Szacuje się, że w 2019 roku w Rosji mieszkało około 165 tysięcy Żydów, co czyni tę grupę szóstą największą społecznością żydowską na świecie żyjącą poza Izraelem. W ciągu pierwszych trzech miesięcy po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego,
około 10 tysięcy z nich otrzymało izraelskie obywatelstwo
Izrael nawet uruchomił specjalny program imigracji diaspory, który umożliwia nadanie obywatelstwa osobom, które udowodnią, że ich krewni są Żydami do trzeciego pokolenia wstecz. Dodatkowo czas oczekiwania w lokalnych konsulatach został skrócony z 9 miesięcy do kilku tygodni, a izraelskie władze pozwalają uchodźcom na składanie wniosków o obywatelstwo tuż po przybyciu do kraju.
Przypomnijmy, że mimo wszystko Jewhen Korniczuk, ambasador Ukrainy w Izraelu,
oskarża Izrael o wprowadzenie niepotrzebnych restrykcji i przepisów dotyczących Ukraińców
chcących dostać się do państwa żydowskiego. W swoim tweecie stwierdził, że Izrael otwiera swoje drzwi dla "oligarchów, ale nie uchodźców".
"Zakaz wjazdu dla ukraińskich kobiet i dzieci bez wizy elektronicznej, bezpłatny wjazd dla rosyjskich oligarchów" - napisał na Twitterze po czym dodał, że izraelski rząd łamie umowy międzynarodowe zakazując kobietom i dzieciom wjazdu:
 

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA