Logo
  • DONALD
  • ŁOTWA SIĘ NIE BAŁA I ZWIĄZKI PARTNERSKIE OSÓB TEJ SAMEJ PŁCI ZALEGALIZOWAŁA

Łotwa się nie bała i związki partnerskie osób tej samej płci zalegalizowała

07.07.2024, 07:45
Fot. X: @nexta_tv
Od 1 lipca na Łotwie
pary homoseksualne mogą oficjalnie rejestrować swoje związki
. Jest to wynik wprowadzenia ustawy zainicjowanej w listopadzie ubiegłego roku. Partnerzy wciąż nie będą mogli adoptować dzieci, jednak
zyskają możliwość wizyt w szpitalu
, a także korzystniejsze warunki podatkowe.
Zgodnie z łotewską konstytucją, małżeństwo definiowane jest jako związek kobiety i mężczyzny, dlatego w listopadzie 2023 roku parlament głosował za formalnym przyjęciem przepisów, dzięki którym pary tej samej płci będą mogły zawierać oficjalne związki małżeńskie. Od 1 lipca mogą to zrobić u notariusza pary dorosłych osób każdej płci, które żyją w jednym gospodarstwie domowym.
Pierwsza taka ceremonia odbyła się tuż po północy 1 lipca. Nowożeńcami byli Maksims Ringo i Janis Locs. Formalności dopięto w kancelarii prawnej w historycznym centrum Rygi, po czym goście byli zaproszeni na przyjęcie w głównej bibliotece miasta, gdzie para wymieniła się srebrnymi obrączkami. Jak mówią, są razem od ponad 5 lat, więc sformalizowanie związku miało dla nich znaczenie głównie praktyczne.
Po wprowadzeniu nowego prawa w Łotwie, w Unii Europejskiej zostaje jedynie 5 krajów, które nie pozwalają na oficjalną rejestrację par homoseksualnych. W tej grupie znajduje się Polska w towarzystwie Bułgarii, Litwy, Rumunii i Słowacji.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA