Logo
  • DONALD
  • EKSPERYMENT Z KRÓTSZYM TYGODNIEM PRACY W UK POKAZUJE ZALETY ZARÓWNO DLA PRACOWNIKÓW, JAK I BIZNESU

Eksperyment z krótszym tygodniem pracy w UK pokazuje zalety zarówno dla pracowników, jak i biznesu

24.09.2022, 16:30
W czerwcu ponad 3300 pracowników w Wielkiej Brytanii rozpoczęło udział w
sześciomiesięcznym eksperymencie
, który ma sprawdzić skuteczność
czterodniowego tygodnia pracy
. Program pilotażowy organizowany przez organizację non-profit 4 Day Global trwa już trzy miesiące, a aż 88 proc. ankietowanych stwierdziło, że nowy system sprawdza się w ich firmie.
Wstępne wyniki pokazują, że 86 proc. respondentów prawdopodobnie lub bardzo chętnie utrzyma czterodniowy tydzień pracy, z kolei 46 proc. badanych zauważyło pewien wzrost wydajności. 
Same firmy odnotowały stosunkowo płynne przejście z tradycyjnego pięciodniowego tygodnia pracy. W skali od 1 oznaczającej "wyjątkowo trudne" do 5 oznaczającej "niezwykle płynną pracę", 4 Day Week Global wykazało że ​​
98 proc. respondentów ocenia przejście na czterodniowy tydzień pracy na 3 lub więcej
.
To największy tego typu program pilotażowy, w którym pracownicy utrzymują
100 proc. swojej pensji podczas 80 proc. tygodnia pracy
, pod warunkiem utrzymania 100 proc. dotychczasowej produktywności. Miejsca, które wzięły udział w projekcie to m.in. knajpy serwujące fish and chips, agencje PR, a także firmy technologiczne. 
- Wydajność pozostała na wysokim poziomie, przy jednoczesnym wzroście dobrego samopoczucia zespołu, a nasza firma osiąga o 44 proc. lepsze wyniki finansowe - przyznaje dyrektor generalny Trio Media Claire Daniels.
- Chociaż to dopiero początek, nasza wiara w kontynuowanie działań po zakończeniu próby rośnie, a wpływ na samopoczucie współpracowników jest namacalny - ocenia Sharon Platts, Chief People Officer w Outcomes First Group.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA