Logo
  • DONALD
  • SZEF NATO OMINĄŁ TEMAT PRZYJĘCIA UKRAINY I ZAPEWNIŁ TYLKO, ŻE DALEJ BĘDZIE WSPARCIE

Szef NATO ominął temat przyjęcia Ukrainy i zapewnił tylko, że dalej będzie wsparcie

01.10.2022, 07:39
fot. NATO/Facebook
W piątek
Wołodymyr Zełenski
po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony ogłosił, że Ukraina składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Dwie godziny wcześniej 
Władimir Putin
w przemówieniu przed obiema izbami parlamentu ogłosił włączenie okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji, powołując się na wyniki pseudoreferendów.
Aneksję okupowanych terenów do Rosji komentował wczoraj wieczorem
Jens Stoltenberg
, sekretarz generalny NATO.
- Prezydent Putin zawłaszczył sobie kolejne cztery regiony Ukrainy. Jest to największa próba siłowej aneksji terytorium Europy od II wojny światowej. Kolejne 15% terytorium Ukrainy, obszar mniej więcej wielkości Portugalii. 
Te referenda zostały narzucone Ukrainie
. To całkowite naruszenie prawa międzynarodowego. Kraje NATO nie uznają tych terytoriów jako należących do Rosji - mówił. - Wzywamy wszystkie kraje do odrzucenia tych rażących prób podboju terytorialnego Rosji. Te ziemie są ukraińskie. 
Donieck jest ukraiński. Ługańsk jest ukraiński. Chersoń jest ukraiński. Zaporoże jest ukraińskie. Tak samo, jak Krym jest ukraiński
Stoltenberg podkreślał, że to kolejny raz gdy Rosja anektuje siłą terytorium Ukrainy. 
- Nie zmienia to naszego zobowiązania, aby wspierać Ukrainę.
 NATO nie jest częścią tego konfliktu, ale zapewniamy wsparcie Ukrainie
tak, aby mogła realizować swoje prawo do samoobrony, zapisane w Karcie Narodów Zjednoczonych - mówił.
- NATO potwierdza niezachwiane wsparcie dla niezależności i suwerenności Ukrainy, jej integralności terytorialnej. Jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać Ukrainę, która broni się przed rosyjską agresją. Będziemy to robić tak długo, jak będzie potrzebne - dodał.
W swoim przemówieniu szef NATO nie odniósł się do wniosku Ukrainy o dołączenie do Sojuszu. Temat padł jednak w pytaniach od dziennikarzy. 
-  Kilka godzin temu ukraińskie władze oficjalnie złożyły wniosek o członkostwo w NATO. Czy NATO jest gotowe do rozważenia tego wniosku? Czy można rozważyć w tym przypadku szybką procedurę, jak to zrobiono w przypadku Szwecji i Finlandii? - pytał szefa NATO dziennikarz Narodowej Agencji Prasowej Ukrainy. 
Każda demokracja w Europie ma prawo ubiegać się o członkostwo w NATO
, a członkowie NATO respektują to prawo. I wielokrotnie stwierdzaliśmy, że drzwi NATO pozostają otwarte. I pokazaliśmy to przez ostatnie lata. Sojusznicy NATO, spotykając się na szczycie NATO w Madrycie, również bardzo wyraźnie stwierdzili, że popierają prawo Ukrainy do wyboru własnej drogi, do decydowania, jakich ustaleń dotyczących bezpieczeństwa chce być częścią. Decyzja o członkostwie musi zostać podjęta przez wszystkich 30 członków Sojuszu. Skupiamy się teraz na zapewnieniu natychmiastowego wsparcia Ukrainie, aby pomóc Ukrainie w obronie przed rosyjską brutalną inwazją. I to jest główny cel i główny wysiłek członków NATO - stwierdził Stoltenberg. 
Zobacz też: 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA