Logo
  • DONALD
  • PAPIEŻ FRANCISZEK ZROBIŁ RUNDKĘ PO HOMOFOBICZNYCH KRAJACH I POTĘPIŁ KRYMINALIZACJĘ HOMOSEKSUALIZMU

Papież Franciszek zrobił rundkę po homofobicznych krajach i potępił kryminalizację homoseksualizmu

06.02.2023, 16:35
fot. East News
Podczas niedzielnej konferencji prasowej na pokładzie samolotu papież Franciszek
potępił przepisy kryminalizujące osoby społeczności LGBT+
, ponieważ "Bóg kocha i towarzyszy osobom homoseksualnym". Zwierzchnik Kościoła wracał do Watykanu po wizytach w Sudanie Południowym i Kongo. 
- Kryminalizacja homoseksualizmu to problem, którego nie można ignorować - podkreślił.
Z 54 krajów, które uznają stosunki między osobami tej samej płci za przestępstwo, 32 znajdują się w Afryce. 10 krajów zakłada nawet karę śmierci za homoseksualizm.
- To nie jest w porządku. Osoby o skłonnościach homoseksualnych są dziećmi Boga. Bóg je kocha, towarzyszy im. Potępianie takiej osoby jest grzechem, a kryminalizacja tych osób niesprawiedliwością - powiedział.
Na pokładzie samolotu obecni byli również Biskup Rzymu, arcybiskup Canterbury Justin Welby (Kościół Anglii) i moderator Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Ian Greenshields. Oni również poparli słowa papieża.
- Całkowicie zgadzam się z każdym jego słowem, a jeśli chodzi o kryminalizację, to Kościół Anglii, Wspólnota Anglikańska, przyjął dwie rezolucje przeciwko kryminalizacji, ale to nie zmieniło nastawienia wielu osób. W ciągu najbliższych czterech dni na Synodzie Generalnym będzie to główny temat dyskusji i z pewnością przytoczę to, co wspaniale i trafnie powiedział Ojciec Święty - zapowiedział Welby. 
- Nie ma nigdzie w mojej lekturze czterech Ewangelii niczego gdzie widzę Jezusa odwracającego od kogokolwiek. Nie ma nigdzie w czterech Ewangeliach kogoś innego niż Jezus wyrażający miłość do każdego, kogo spotyka - skomentował Greenshields.
Tuż przed wizytą Franciszka w Afryce minister informacji Sudanu Południowego Michael Makuei Lueth powiedział w rozmowie z AP, że nie zgodzi się z papieżem, jeżeli ten przyjedzie do nich i powie, że małżeństwo tej samej płci czy homoseksualizm są legalne. W Sudanie Południowym stosunki seksualne osób tej samej płci uznawane są za przestępstwo i grozi za nie
kara dożywotniego pozbawienia wolności
W Kongo nie ma przepisów bezpośrednio zakazujących stosunków seksualnych między osobami dorosłymi tej samej płci, jednak często do skazywania osób ze społeczności LGBT+. wykorzystuje się art. 176 krajowego kodeksu karnego, który uznaje za przestępstwo działania uznawane za obrazę "przyzwoitości publicznej".
Franciszek spotkał się w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, z pięcioma homoseksualistami, którzy zostali odsunięci przez najbliższych z powodu religijności rodziców. Warto wspomnieć, że w Sudanie Południowym i Kongo większość mieszkańców wyznaje chrześcijaństwo, głównie katolicyzm i protestantyzm.
- Jeśli osoba o skłonnościach homoseksualnych jest wierząca, szuka Boga, to
kim jestem, żeby ją osądzać
? - powiedział papież. 
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA