Logo
  • DONALD
  • W WALII WPROWADZONO ZAKAZ BICIA DZIECI, ŚWIADKOWIE SĄ ZOBOWIĄZANI INFORMOWAĆ POLICJĘ

W Walii wprowadzono zakaz bicia dzieci, świadkowie są zobowiązani informować policję

26.03.2022, 15:00
Od 21 marca
w Walii nie można karać fizycznie dzieci
, a świadkowie takich czynów są zobowiązani do
powiadomienia policji lub opieki społecznej
. Zmiana prawa została okrzyknięta "historyczną" przez miejscowy rząd i orędowników ochrony dzieci, którzy wezwali Anglię do pójścia w ślady Walii.
To już drugi kraj Zjednoczonego Królestwa, którego rząd podjął taką decyzję - pierwsza była Szkocja w 2020 roku. Wprowadzony zakaz znosi obronę tzw. rozsądnej kary, która obowiązywała od czasów wiktoriańskich w Anglii i Walii. 
Oczywiście znaleźli się także krytycy nowych zasad. Członkowie Partii Konserwatywnej wyrazili swój "niepokój", że ustawa uderzy w rodziców, którzy starają się jak najlepiej wychować dzieci.
- To historyczna chwila dla dzieci i ich praw w Walii. Sprawiamy, że fizyczne karanie dzieci przechodzi do przeszłości. Opieka nad dziećmi jest naszą wspólną odpowiedzialnością - mówiła
Julie Morgan
, wiceminister opieki społecznej. 
Dodała, że prawo nie ma na celu zachęcać ludzi do szpiegowania. Zresztą czasy się zmieniają i już niewiele rodziców stosuje kary fizyczne. Zakaz bicia będzie dotyczył także turystów i osób przyjezdnych.
- W Walii, podobnie jak w ponad 60 krajach na całym świecie, nie będziemy dłużej tolerować przemocy fizycznej wobec dzieci. Do tej pory
dzieci były jedyną grupą w naszym społeczeństwie, którą można było w pewnych okolicznościach uderzyć
. Nie pozwalamy na karanie fizyczne dorosłych ani zwierząt, więc absurdem jest, że tak długo zajmuje nam wprowadzenie zakazu obejmującego dzieci - tłumaczyła
Viv Laing
, kierowniczka ds. polityki i spraw publicznych w NSPCC Cymru Wales.
Zakaz stosowania kar fizycznych wobec dzieci obowiązuje na dzień dzisiejszy w 63 krajach. Pierwsza była Szwecja, która wprowadziła takie przepisy w 1979 roku.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA