Logo
  • DONALD
  • SZWECJA NIE WYTRZYMAŁA "SZWEDZKIEGO MODELU", NA OIOM-ACH BRAKUJE MIEJSC

Szwecja nie wytrzymała "szwedzkiego modelu", na OIOM-ach brakuje miejsc

10.12.2020, 11:15
 
Szwecja
jest państwem o alternatywnym podejściu do pandemii. W Szwecji wciąż
nie obowiązuje zalecenie o zasłanianiu ust oraz nosa w miejscach publicznych
. Kraj ten dość późno zdecydował się także na wprowadzenia restrykcji związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Dopiero w połowie października rządzący zaapelowali do obywateli, by zrezygnowali z zakupów w centrach handlowych. Ostatecznie
pod koniec listopada
szwedzki rząd ustanowił
limit uczestników zgromadzeń publicznych do 8 osób
oraz zakazał serwowania alkoholu w lokalach gastronomicznych po godzinie 22. Od poniedziałku zdecydowano się także na nauczenie zdalne w szkołach średnich.
Spóźnione reakcje władz na rozwój pandemii spowodowały, że sytuacja w Szwecji wygląda coraz gorzej i nawet tamtejszy system opieki zdrowotnej przestaje być wydolny.
Z powodu dużej liczby pacjentów chorych na Covid-19
oddziały intensywnej terapii w Sztokholmie są zapełnione niemal w 100 procentach
. W środę dostępnych było jedynie 8 na 159 łóżek z respiratorami. Władze regionu zwróciły się już do rządu o pomoc w
zwiększeniu liczby personelu medycznego
:
- Ostatnio krzywa zajętych miejsc w szpitalach utrzymywała się na stałym poziomie i sądziliśmy, że to początek trendu spadkowego. Niestety jest wręcz przeciwnie, mamy rozwój sytuacji, który jest nie do zaakceptowania - stwierdził na specjalnie zwołanej konferencji dyrektor ds. opieki zdrowotnej regionu Sztokholm Bjoern Eriksson.
Obecnie w Sztokholmie i okolicach na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 83 chorych z Covid-19. Sytuacja jednak nie poprawia się a liczba chorych wciąż rośnie.
Tylko na zwykłych oddziałach szpitalnych przebywa obecnie w Sztokholmie 736 pacjentów zakażonych koronawirusem. Dla porównania w czerwcu było ich 289.
Wiosną w Szwecji na oddziałach intensywnej terapii było nawet 230 pacjentów, jednak wówczas funkcjonowały tzw. szpitale polowe, dzięki którym system działał wydajniej. Obecnie rząd nie ma planu ponownego uruchomienia szpitali tymczasowych.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA