
fot. East News
Każdego roku około
stu tysięcy osób
, wśród których znajdują się posłowie, senatorowie, radni, czy sędziowie jest zobowiązanych do
składania oświadczeń majątkowych
. Każda ze zobowiązanych do tego
18 grup zawodowych
robi to na różnych formularzach, w różnych terminach i zazwyczaj odręcznie.
Bez wątpienia sprawia
trudności w analizie i archiwizacji
takim służbom jak CBA. Oświadczenia majątkowe nierzadko wypełniane są w
niechlujny sposób
. Osoby weryfikujące je, mają trudność z ustaleniem, co ich autor miał na myśli.
Służby i organizacje pozarządowe od lat apelują, by wystandaryzować i scyfryzować cały proces. Wygląda na to, że tym razem apele te mogą zostać wysłuchane. Serwis money.pl podaje, że dwa resorty - cyfryzacji oraz spraw wewnętrznych i administracji -
pracują nad ustawą o oświadczeniach o stanie majątkowym
.
Resort cyfryzacji ma odpowiadać za kwestię systemu generowania i przechowywania elektronicznych oświadczeń. W tym przypadku mowa o projekcie zakładającym budowę
Centralnego Rejestru Oświadczeń Majątkowych
. Każda zobowiązana do tego osoba będzie składała tam oświadczenie w wersji elektronicznej. System będzie automatycznie korygować ewidentne pomyłki.
- Będzie to wyglądało trochę jak rozliczanie PIT. Osoba będzie definiować, kim jest np. posłem czy radnym, następnie będzie wypełniać formularz. System podpowie, o jakie dane chodzi w poszczególnych rubrykach, wychwyci też potencjalne błędy. Dzięki temu taki minister Wieczorek nie pomyli się już, wpisując absurdalną liczbę hektarów swojej działki - tłumaczy rządowy rozmówca serwisu money.pl
Ma istnieć także możliwość korekty oświadczenie. Wszystkie dane dotyczące logowania i wprowadzonych zmian będą dostępne w systemie. Tym samym będzie wiadomo, czy korekta nie pojawiła się np. po ujawnionych w mediach wątpliwości wobec oświadczenia polityka.
Jak podaje serwis, w przyszłym roku odbędzie się pilotaż nowego rozwiązania z udziałem jednej bądź kilku z 18 grup zawodowych zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych. Docelowo projekt w całości ma wystartować jesienią 2027 roku. Na stworzenie rejestru ma zostać przeznaczona kwota 40 mln zł.
Z kolei MSWiA przygotowuje
przepisy regulujące kwestie sposobu i trybu ich składania
. Jak podaje serwis, najważniejsza z proponowanych przez resort zmian ma dotyczyć nowych kompetencji dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a w przyszłości formacji, która zastąpi Biuro. Jednostka według propozycji ministerstwa będzie mogła zażądać od osób zobowiązanych do wykazania stanu swojego majątku złożenia dodatkowego oświadczenia, według stanu posiadania na dzień określony w wezwaniu.
Co więcej, resort pracuje także nad wprowadzeniem brakujących w systemie prawnym
definicji pewnych pojęć
, takich jak "kolekcja" (np. dzieł sztuki) czy "majątek własny" (w przypadku małżeństw). Katalog składników majątkowych ma zostać także rozszerzony o "nowoczesne sposoby lokowania majątku", czyli np. kupno i sprzedaż kryptowalut.