Logo
  • DONALD
  • PŁACA MINIMALNA NIEDŁUGO WYNIESIE 3600 ZŁ, OD NOWEGO ROKU PONAD 4000 ZŁ

Płaca minimalna niedługo wyniesie 3600 zł, od nowego roku ponad 4000 zł

13.06.2023, 14:00
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że we wtorek Rada Ministrów przyjęła propozycję podniesienia płacy minimalnej oraz założenia budżetowe na przyszły rok.
- Przez ostatnie lata zrobiliśmy dużo, co w naszej mocy, aby poprawić warunki pracy i przywrócić godność pracy i godną płacę w Polsce. Dlatego od 1 lipca
płaca minimalna będzie wynosiła 3600 z
ł, a po nowym roku, to jeszcze zobaczymy, jakie będą rezultaty na Radzie Dialogu Społecznego, będzie przekraczała 4000 zł - powiedział szef rządu. 
Zgodnie z zapisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu
w 2024 roku pensje wzrosną dwa razy
: na początku stycznia wyniesie 4242 zł, a od 1 lipca - 4300 zł. 
Wówczas minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia wynosiłaby 27,70 zł, a od 1 lipca byłoby to 28,10 zł. Szacuje się, że liczba osób objętych podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia za pracę wyniesie 3,6 miliona.
- Drogę tę można ująć w skrócie tak: chcemy, aby wynagrodzenia Polaków były jak najwyższe, konkurencyjność polskiej gospodarki jednocześnie, aby również była bardzo wysoka i chcemy stabilnych finansów publicznych - dodał Morawiecki.
Minister pracy i polityki społecznej Polski Marlena Maląg przekazała, że wzrost płacy minimalnej sprawi, że do gospodarstw domowych trafi dodatkowo 18 miliardów zł.
Z kolei renty i emerytury mają wzrosnąć o
co najmniej 12,3 proc
. Prognozowany koszt waloryzacji świadczeń ma wynieść około 43,6 miliarda zł.
Obecnie najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i socjalne wynoszą 1588,44 zł brutto. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1191,33 zł brutto.
Rząd zakłada, że w przyszłym roku PKB wzrośnie do 3 proc., a inflacja średnioroczna spadnie do 6,6 proc. 
- Inflacja średniorocznie w bieżącym roku wyniesie 12 proc., z tendencją wyraźnie spadającą, pod koniec roku spodziewane jest obniżenie inflacji do poziomu jednocyfrowego. Rok 2024 - to poziom inflacji średniorocznie 6,6 proc. Na ten spadek inflacji wpływa stabilizacja cen na rynkach surowców energetycznych, na rynku żywności i również restrykcyjna polityka pieniężna prowadzona przez NBP - stwierdziła minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA