Logo
  • DONALD
  • PANDORA PAPERS: GAZETA WYBORCZA PISZE O "CYPRYJSKICH KOMBINACJACH" TWÓRCY INPOSTU

Pandora Papers: Gazeta Wyborcza pisze o "cypryjskich kombinacjach" twórcy InPostu

04.10.2021, 07:00
fot. East News
Gazeta Wyborcza
w ramach międzynarodowego projektu
"Pandora Papers"
pisze o "cypryjskich kombinacjach",
Rafała Brzoski
, twórcy InPostu. Spółki, które miał założyć Brzoska na Cyprze, obracały kapitałem za pomocą różnych instrumentów.
"Pandora Papers" to śledztwo ponad 600 dziennikarzy z 117 krajów. W ramach niego dotarto do 12 milionów dokumentów dotyczących ukrywania bogactwa i unikania płacenia podatków.
Według materiałów zebranych w ramach projektu tymi instrumentami były m.in.
pożyczki od InPostu Paczkomaty dla cypryjskich spółek Brzoski
. Później dochodziło do przelewów i pożyczek pomiędzy spółkami.
Dziennikarze
Gazety Wyborczej
podkreślają, że transakcje takie wykonywane były po to, by obniżyć dochód spółki macierzystej oraz podwyższyć dochody firmy zarejestrowanej na Cyprze - ze względu na niższe opodatkowanie.
-
Kapitał niby krąży między różnymi spółkami, ale właścicielem jest ta sama osoba
, więc w istocie są to transfery z jednej kieszeni spodni do drugiej - powiedział Wyborczej ekspert od optymalizacji podatkowej.
W ramach projektu dotarto do 2,8 tys. dokumentów, w których przewija się nazwisko Brzoski. Wynika z nich, że przez tego rodzaju transakcje Brzoska mógł unikać pełnego opodatkowania w Polsce.
- Jeśli spółka miała kapitał 1 mln, a pożyczyła 10 mln, to teoretycznie jej wartość wzrosła do 11 mln. Ale po pół roku mogło się wiele zmienić i wycena spółki jest już inna. Zależy przede wszystkim od tego, za ile właściciel chce się spółki pozbyć. Przejmuje ją zatem inna spółka, od której ta pierwsza dostała pożyczkę lub jej część. A wtedy ta pierwsza, przejmowana, wykazuje, że nie może pożyczki spłacić. I dochodzi do porozumienia z wierzycielami - np. o umorzeniu pożyczki w zamian za udziały w spółce przejmowanej. Wszystko odbywa się teoretycznie między spółkami, ale koniec końców za wszystkimi stoi ta sama osoba - mówi ekspert
Wyborczej
.
Założyciel InPostu postanowił odnieść się do sprawy na Twitterze. Stwierdził, że to "niezrozumiały atak" i "fake news":
W opublikowanym oświadczeni napisał, że nie pozwoli, by dezinformacje opublikowane przez
Wyborczą
naruszały jego dobre imię:
"Dzisiejszą publikację GW na temat spółek cypryjskich, sugerującą, że mógłbym podejmować działania niezgodne z prawem, ze względu na szereg zawartych w niej nieprawdziwych informacji, a także błędów wynikających z braku merytorycznej wiedzy lub zlej intencji dziennikarza, trudno nazwać poważnym materiałem dziennikarskim. Wychodzę jednak z założenia, że nie należy patrzeć obojętnie na dezinformację i naruszanie prawa.
Nie pozwolę by nieodpowiedzialne dziennikarstwo i nierzetelność niwelowały długoletni wysiłek ludzi związanych ze spółkami Integer i Inpost oraz naruszały ich i moje dobre imię
- napisał.
"Pogoń za klikami nie powinna nigdy przysłonić prawdy i usprawiedliwiać używania czyjegokolwiek nazwiska do manipulacji i dezinformacji. Podejmę kroki prawne przeciwko wszystkim, którzy nierzetelnym dziennikarstwem będą naruszać kierowanej przeze mnie firmy, jej pracowników i moje konstytucyjne prawa" - dodał.
Rafał Brzoska
jest
siódmym najbogatszym Polakiem
. Wartość majątku Brzoski tygodnik
Forbes
oszacował na 5,7 mld zł. InPost ma obecnie sieć ponad 14 tys. paczkomatów, a firma weszła w ubiegłym roku na giełdę w Amsterdamie.  
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA