Logo
  • DONALD
  • SUKCES NAGONKI POLITYKÓW: ZNACZNIE WZROSŁA GRUPA POLAKÓW LGBT+ CHCĄCYCH SIĘ WYPROWADZIĆ Z POLSKI

Sukces nagonki polityków: znacznie wzrosła grupa Polaków LGBT+ chcących się wyprowadzić z Polski

11.12.2021, 15:00
Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW na zlecenie Kampanii Przeciwko Homofobii i Stowarzyszenia Lambda Warszawa przeprowadziło badanie pt.
Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce w latach 2019-2020
. Wynika z niego, że
sytuacja społeczności LGBT w Polsce pogorszyła się
.
Przebadano 23 000 osób, które odpowiedziały na ponad 300 pytań. Z badania wynika, że
o ponad połowę wzrosła liczba osób LGBTA deklarujących poważne objawy depresji
. Obecnie problem ten dotyczy 44% badanych, podczas gdy w 2017 roku wskaźnik ten wynosił 28%. Aż 55% uczestników badania zadeklarowało, że zdarza im się mieć myśli samobójcze.
37% ankietowanych stwierdziło, że nikomu w rodzinie nie ujawniło swojej orientacji/tożsamości płcio­wej. W 2017 roku ten odsetek wyniósł 33%. Z kolei
25%
badanych uważa także, że
lepiej nie ujawniać swojej orientacji seksualnej w pracy
.
"Badania opinii społecznej pokazują, że w Polsce w ostatnich latach wzrosły negatywne postawy wobec osób LGBTA. Media pełne są stereotypów i homofobii, a także, co niezwykle ważne, różne osoby z autorytetem, takie jak osoby kościoła czy politycy, często otwarcie szerzą nienawiść. Ta atmosfera tworzy niezwykle ponurą rzeczywistość społeczną, w której żyją na co dzień osoby nieheteronormatywne. Wyniki naszych badań, w których wzięło udział blisko dwadzieścia trzy tysiące osób, pokazują, że ta otwarta nienawiść, często przejawiająca się agresją, ma ogromny wpływ na niemalże każdą sferę życia gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych, aseksualnych oraz queer" -  podsumowuje dr Mikołaj Winiewski z  Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego.
Co istotne ankietowani coraz częściej rozważają
wyprowadzkę z Polski
. Taki wariant zadeklarowało
12% osób LGBTA
. Co trzecia osoba, jako powód podaje doświadczenie dyskryminacji w bliskim otoczeniu.
Z badania wynika także, że coraz więcej osób LGBT decyduje się na sformalizowanie związku za granicą. Gdyby nie przeszkody finansowe, taki krok zadeklarowało nawet 70% badanych. Jest to wzrost w porównaniu do 2017 roku, kiedy sformalizowanie związku deklarowało 62% badanych.
"Do 37% zwiększył się również odsetek osób, które chciałyby adoptować dzieci, gdyby w Polsce była taka możliwość (wzrost z 32% w 2017 r.)" - podaje KPH.
Okazuje się także, że
coraz więcej osób LGBTA nie ufa instytucjom państwowym
. Widać to na przykładzie zgłaszania przestępstw. Respondenci zgłosili zaledwie 2,5% przestępstw, których byli ofiarami.
"Narastająca wrogość wywołana kampanią nienawiści przekłada się na dużą rezerwę osób LGBTA wobec instytucji państwowych. Poziom zaufania do rządu, parlamentu i policji jest wręcz skrajnie niski, a wyniki badania wskazują na niemal całkowity brak zaufania do tych instytucji. Dystansowi w stosunku do państwa towarzyszy wzrost zaufania do organizacji LGBTQIA oraz innych organizacji pozarządowych, a także do Unii Europejskiej. Nasza społeczność deklarowała w badaniu, że w wyborach najczęściej oddaje głosy na tych kandydatów i partie, które uwzględniają w swoich programach postulaty dotyczące równości osób LGBTA" - wyjaśnia Krzysztof Kliszczyński ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.
Przeprowadzone badanie po raz pierwszy objęło także problem bezdomności osób LGBTA. Prawie
17% badanych
doświadczyło co najmniej jednego
epizodu bezdomności
. Co dziesiąta osoba LGBTA była wyrzucona z rodzinnego domu, a 20% z niego uciekło.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA