Logo
  • DONALD
  • WEDŁUG SONDAŻU DLA OKO.PRESS ZNACZNA WIĘKSZOŚĆ OPOWIADA SIĘ ZA PRAWEM DO ABORCJI DO 12. TYGODNIA CIĄŻY

Według sondażu dla OKO.press znaczna większość opowiada się za prawem do aborcji do 12. tygodnia ciąży

18.11.2022, 09:05
fot. East News
Z najnowszego sondażu Ipsos dla OKO.press wynika, że
aż 70 proc. Polaków popiera prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży
. Portal podkreśla, że to absolutny rekord. 
W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał orzeczenie w sprawie aborcji, które sprawiło, że już miesiąc później wzrósł odsetek zwolenników przerywania ciąży do 12. tygodnia - z 53 proc. (w lutym 2019 roku) do 66 proc. Podobny wynik uzyskano także w sondażu w maju 2022 roku.
Nieco inny sondaż przeprowadził Ibris w październiku 2022 roku, w którym poproszono badanych o ocenę słynnego orzeczenia TK. Wówczas prawie 55,8 proc. uznało ją za "zdecydowanie złą", a kolejnych prawie 15 proc. za "raczej złą".
Najnowsze badanie Ipsos przeprowadzone między 7 a 9 listopada 2022 roku pokazuje, że urosła liczba zwolenników aborcji. Przeciwko było 24 proc. ankietowanych, a 6 proc. z nich nie umiało zdecydować.
"Odpowiedzi 'nie' utrzymują się na podobnym poziomie jak w maju, natomiast o połowę spadł odsetek osób niezdecydowanych" - wskazuje OKO.press.
Liczba przekonanych różni się w zależności od grupy wiekowej - im młodsi respondenci, tym więcej osób popiera prawo do przerywania ciąży. Przykładowo, 90 proc. badanych w wieku 18-29 oświadczyło, że kobieta powinna mieć prawo do aborcji, w grupie 60 plus takich osób było już 59 proc.
Różnice w poglądach pojawiają się także wśród wyborców innych partii. Wśród sympatyków PiS tylko 37 proc. popiera prawo do aborcji, podobnie jest wśród wyborców Konfederacji (52 proc.). Jednak jak zauważa OKO.press, "w porównaniu z majem 2022
aprobata dla prawa do aborcji wzrosła we wszystkich elektoratach
, nawet w PiS".
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA