Logo
  • DONALD
  • AKADEMIA FILMOWA PRZEFAJNIŁA I WPROWADZA NOWE STANDARDY Z MNIEJSZOŚCIAMI, ŻEBY FILM MÓGŁ DOSTAĆ OSCARA

Akademia Filmowa przefajniła i wprowadza nowe standardy z mniejszościami, żeby film mógł dostać Oscara

09.09.2020, 10:20
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej
poinformowała wczoraj o
nowych standardach
, które film będzie musiał spełnić, by walczyć
o Oscara w kategorii najlepszy film
Nowe zasady mają wpłynąć na wzmocnienie reprezentacji i integracji. Oscary od lat krytykowane są za
brak różnorodności
, pomijanie w nominacjach do nagród kobiet, ciemnoskórych, czy też innych przedstawicieli mniejszości.
By otrzymać nominację do Oscara w kategorii najlepszy film, produkcja będzie musiała spełnić
 dwa z czterech zaproponowanych standardów
.
By spełnić pierwszy ze standardów -
reprezentacji na ekranie
, należy wypełnić
jedną z zasad:
- Przynajmniej jeden z aktorów pierwszoplanowych lub istotnych aktorów drugoplanowych reprezentuje mniejszość rasową lub etniczną
- Przynajmniej 30% aktorów w drugoplanowych i epizodycznych rolach musi reprezentować co najmniej dwie spośród wymienionych przez Akademię grup. Znalazły się wśród nich: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
- Główny wątek fabularny musi być związany z co najmniej jedną spośród wymienionych przez Akademię grup, czyli kobiet, mniejszości rasowych, osób LGBTQ+, osób z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszących.
Drugi standard dotyczy
ekip i zespołów twórczych
. Film podobnie, jak przy poprzedniej kategorii zasad musi spełnić jedną z nich, by zrealizować standard.
- co najmniej dwa z poniższych działów: casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz, powinny być kierowane przez osoby z poniżej wskazanych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące


- Co najmniej jeden z powyższych działów powinien być kierowany przez osobę reprezentującą mniejszość rasową lub etniczną


- Co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinno reprezentować mniejszość rasową lub etniczną


- Co najmniej 30% całej ekipy filmowej powinno stanowić osoby z wymienionych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.

Trzeci przygotowany przez Akademię standard dotyczy
dostępu do przemysłu i możliwości
. By spełnić standard należy wypełnić jedno z poniżej wymienionych kryteriów:

- Duże studia i dystrybutorzy muszą mieć stały program płatnych staży w różnych działach skierowane do osób wymienionych przez Akademię grup  tj. kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, głuchonieme.
- W przypadku małych studiów i niezależnych dystrybutorów muszą mieć oni co najmniej dwie osoby na płatnych stażach reprezentujące którąś z  grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, głuchonieme.
- Studia, dystrybutorzy, firmy finansujące produkcję filmów muszą oferować programy szkoleń i rozwoju umiejętności osobom reprezentującym wymienione przez Akademię grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
Ostatni standard związany jest
z komunikacją z widownią.
Studio lub firma producencka muszą zatrudniać w zespołach zajmujących się reklamą, dystrybucją, PR-em osoby na kierowniczych stanowiskach, które reprezentują wymienione przez Akademię grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące.
Według zapowiedzi nowe zasady dotyczą tylko Oscara za najlepszy film.
Obowiązywać będą od 2024 roku
. Na galach w 2022 roku i 2023 roku Akademia będzie rozważać nominacje pod kątem nowych zasad, jednak nie będzie jeszcze dyskwalifikować filmów za ich nieprzestrzeganie. 
Zobacz też:

Hej, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy niezależnym portalem, który sprawdza informacje i podaje ich źródła. Piszemy o ciekawych i ważnych wydarzeniach, o ludziach i o popkulturze. Promujemy też Wasze materiały: donald.pl/sortownia.

 

Chcesz nam pomóc zmieniać polskie media? Przeczytaj, dlaczego warto: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA