Logo
  • DONALD
  • SZWECJA: ODKRYTO NAJWIĘKSZE W EUROPIE ZŁOŻA METALI RZADKICH

Szwecja: odkryto największe w Europie złoża metali rzadkich

13.01.2023, 07:00
Szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB poinformował, że w Kirunie
na północy Szwecji
odkryto największe w Europie złoża metali ziem rzadkich
, które wykorzystywane są do wytwarzania baterii, silników elektrycznych oraz turbin wiatrowych. 
- Jest to świetna wiadomość nie tylko dla nas, regionu i Szwedów, ale również dla Europy i klimatu - podkreślił na konferencji prasowej prezes LKAB Jan Mostroem.
Już od około dwóch lat było wiadomo, że złoża metali ziem rzadkich, takich jak cer, lantan czy neodym, znajdują się na obszarze o nazwie Per Geijer, jednak dopiero teraz oszacowano ich wielkość. Na dotychczas przebadanej niewielkiej części jest to około miliona ton. LKAB odkrył na tym terenie także rudy żelaza oraz fosfor. 
Jak podkreśla szwedzki koncern, obecnie metale te są importowane z Chin. 
- Dostępność tych pierwiastków jest dla Europy kluczowa. Chiny mogą już nie chcieć dostarczać surowców, a już tylko np. gotowe samochody elektryczne - zauważył Mostroem.
Media donoszą, że w marcu Komisja Europejska przedstawi plan zabezpieczenia dostępu do surowców krytycznych. Jednocześnie LKAB lobbuje na rzecz prawnych ułatwień w uruchomieniu wydobycia metali ziem rzadkich, ponieważ w innym przypadku może minąć nawet 10-15 lat zanim wydobycie ruszy na dużą skalę.
- Wyzwaniem jest zdobycie niezbędnych pozwoleń. Istnieje wiele interesów, które mogą zostać naruszone, takich jak hodowla reniferów, obszary Natura 2000 i wpływ kopalni na środowisko - dodał prezes szwedzkiego koncernu.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA