Logo
  • DONALD
  • IRAN: PO ŚMIERCI DZIEWCZYNY ZŁAPANEJ PRZEZ POLICJĘ RELIGIJNĄ KOBIETY ŚCINAJĄ WŁOSY I PALĄ HIDŻABY

Iran: po śmierci dziewczyny złapanej przez policję religijną kobiety ścinają włosy i palą hidżaby

21.09.2022, 06:55
W ostatnich dniach
w Iranie trwają protesty
w związku ze
śmiercią 22-letniej kobiety. Mahsa Amini
została zatrzymana przez
policję ds. moralności
13 września i przewieziona na komisariat. Niestety niedługo później kobieta trafiła do szpitala, gdzie 3 dni później zmarła. Irańska policja zaprzeczyła, że źle traktowała Amini i twierdzi, że kobieta zmarła na atak serca.
Amini została zatrzymana przez policję odpowiedzialną za egzekwowanie surowego kodeksu dotyczącego ubioru kobiet. Jednostka ta patroluje ulice, targowiska i inne miejsca, w których pojawiają się większe skupiska kobiet. 22-latce
zarzucono zbyt niedbałe zakrycie włosów hidżabem.
Kobieta pojawiła się w Teheranie z wizytą u rodziny.
Irańska policja broni się przed oskarżeniami o spowodowanie śmierci młodej kobiety i twierdzi, że choć Amini została zatrzymana, żaden z policjantów jej nie tknął. Miała zostać zabrana na komisariat w celu udzielenia im "instruktażu" na temat tego, jak powinny się ubierać.
- Nagle zemdlała, przebywając w sali z innymi osobami - zapewnia policja.
Rodzina dziewczyny zarzeka się, że Masha nie miała problemów z sercem. Z aresztu do szpitala kobieta miała zostać już
przewieziona bez funkcji życiowych.
Po pogrzebie 22-latki w kraju wybuchły protesty.
Kobiety zdejmowały i paliły swoje hidżaby, a niektóre także ścinały włosy.
Policja w sobotę i niedzielę użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrantów. Jak podają lokalne media, kilka protestujących zostało aresztowanych.
Według mediów powiązanych z telewizją państwową 22 osoby zostały aresztowane podczas protestu w północnym mieście Rasht.
Organizacja Narodów Zjednoczonych zażądała
niezależnego śledztwa w sprawie śmierci Iranki
, podnosząc, że kobieta była bita lub źle traktowana. Biuro Praw Człowieka ONZ uważa, że irańska policja ds. moralności rozszerzyła swoje patrole w ostatnich miesiącach, uderzając w kobiety, które mają rzekomo niewłaściwie nosić hidżab.
Sprawę skomentowały także Stany Zjednoczone, które potępiły śmierć 22-latki i wezwały Iran do zakończenia "systemowego prześladowania" kobiet. Sekretarz stanu Antony Blinken napisał w mediach społecznościowych, że Amini "powinna być dziś żywa":
"Zamiast tego, Stany Zjednoczone i naród irański opłakują ją. Wzywamy rząd Iranu do zakończenia systemowego prześladowania kobiet i umożliwienia pokojowego protestu" - napisał na Twitterze.
W podobnym tonie wypowiedział się przedstawiciel Unii Europejskiej Peter Stano:
Ojciec dziewczyny, Amjad Amini powiedział niezależnym irańskim mediom, że są świadkowie, którzy widzieli, jak jego córka została wepchnięta do samochodu policyjnego. Mężczyzna dodał, że kiedy dotarł do szpitala,
nie pozwolono mu zobaczyć ciała,
ale zauważył siniaki na jej stopie. Następnie władze miały naciskać na rodzinę dziewczyny, by
pochować ją w nocy, tak by zmniejszyć prawdopodobieństwa protestów.

Dokarm kaczkę przez internet

Cieszymy się, że tu jesteś. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA