Logo
  • DONALD
  • "PORADNIK ŚWIEŻEGO NAJEMCY" - CZYLI JAK NIE DAĆ SIĘ NIEUCZCIWYM LANDLORDOM JEST DOSTĘPNY ZA DARMO

"Poradnik świeżego najemcy" - czyli jak nie dać się nieuczciwym landlordom jest dostępny za darmo

11.09.2022, 14:30
W sieci pojawił się niedawno darmowy 
"Poradnik Świeżego Najemcy"
będący zbiorem rad dla wynajmujących mieszkania. Publikacja przeprowadza najemców przez kolejne etapy procesu, od szukania odpowiednich ofert, przez oglądanie mieszkań, podpisywanie umowy, do jej wypowiedzenia czy nawet eksmisji.
Autorem Poradnika, napisanego w formie koleżeńskich rad, jest
Daniel Mateusz
, współtwórca facebookowej grupy wokenajemcy. Autor już we wstępie zaznacza, że nie jest prawnikiem, a sprawami wynajmu zajmuje się hobbystycznie. Jego celem jest jednak proste wyjaśnienie. jak działa prawo lokatorskie. Podkreśla też, że choć poradnik został stworzony "przez ludzi z wąsko pojętej lewicy" jest skierowany do wszystkich, ale skoncentrowany wyłącznie na prawach i interesach najemcy. 
Poradnik zaczyna się od wskazówek dotyczących szukania mieszkania, oglądania go i ustaleń z właścicielami. Autor zawarł również praktyczne rady dotyczące
umowy najmu.
"Jeśli chodzi o umowę najmu, to ogólna zasada brzmi: im krótsza, tym lepiej, z małym wyjątkiem. Dlaczego najkrótsza najlepsza? Bo ustawa o ochronie praw lokatorów. Reguluje ona, wraz z zapisami kodeksu cywilnego, praktycznie wszystkie aspekty związane z najmem i robi to, bądź co bądź, na twoją korzyść" - czytamy. 
W kolejnych rozdziałach radzi np., jak załatwiać z właścicielem mieszkania potrzebne naprawy i tłumaczy kiedy podwyżka czynszu jest zgodna z prawem.
Jak mówi Daniel Mateusz w rozmowie z Noizz.pl, idea stworzenia poradnika pojawiła się u niego w 2019 roku, tuż po założeniu facebookowej grupy, której członkowie dzielą się doświadczeniami i radami dotyczącymi wynajmu. 
- Tworząc poradnik,
czerpałem głównie z doświadczeń swoich i innych osób
. Jego duża część dotyczy obcowania z uśrednionym obrazem problematycznego wynajmującego, który wyciągnąłem z osobistych historii innych ludzi oraz czytając wypowiedzi samych landlordów - mówi.
Poradnik Świeżego Najemcy można przeczytać
tutaj
Zobacz też: 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA