Logo
  • DONALD
  • EUROSTAT: UBÓSTWO WŚRÓD DZIECI W POLSCE JEST JEDNYM Z NAJNIŻSZYCH W EUROPIE, ZNACZNIE GORZEJ W NIEMCZECH

Eurostat: ubóstwo wśród dzieci w Polsce jest jednym z najniższych w Europie, znacznie gorzej w Niemczech

06.07.2025, 10:30
fot. East News / Eurostat
13 czerwca
Eurostat
opublikował dane dotyczące
poziomu deprywacji materialnej wśród dzieci w 2024 roku
. Deprywacja materialna ma być jedną z najlepszych miar, które pozwalają na precyzyjne określenie
poziomu ubóstwa
.
Z danych Eurostatu wynika, że sytuacja materialna
dzieci w Polsce należy do najlepszych w całej Unii Europejskiej
. Urząd podaje, że w 2024 roku 13,6% dzieci poniżej 16. roku życia w Unii Europejskiej było pozbawionych podstawowych dóbr materialnych. Najgorzej sytuacja wyglądała w Grecji (33,6%), Rumunii (31,8%) i Bułgarii (29,8%).
Powyżej średniej znalazły się takie kraje jak Hiszpania (20,3%), Węgry (18,4%), Portugalia (14,8%), Cypr (14,6%) oraz Słowacja (13,8%). Co ciekawe zaskakująco słabo wypadły takie państwa jak Belgia (13,6%), Francja (13,4%), Irlandia (13,2%) oraz Niemcy (11,3%). Kraje te określane są jako zamożne, a mimo to znalazły się w górnej części stawki.
Najniższe wartości zarejestrowano w Chorwacji (2,7%), Słowenii (3,8%) i Szwecji (5,6%) oraz Polsce (6,3%)
.
fot. Eurostat
Z zebranych danych wynika, że to nie wskaźnik PKB per capita jest głównym czynnikiem mającym na wpływ na poziom deprywacji materialnej, bowiem biedniejsze państwa odnotowały lepsze wyniki niż te bardziej zamożne takie jak Niemcy, Francja i Belgia. Kluczowe mogą okazać się rozwiązania systemowe.
Według danych Eurostatu dzieci dotknięte są zjawiskiem deprywacji materialnej, jeśli
nie spełniają 3 z 17 kryteriów
wskazanych przez urząd. Kryteria te podzielono na dwie kategorie: na poziomie gospodarstwa domowego oraz indywidualny. Na poziomie
gospodarstwa domowego
wyróżniono kryteria takie jak: możliwość wymiany zużytych mebli, dostęp do Internetu dla dorosłych domowników, brak zaległości w opłatach, odpowiednie ogrzewanie mieszkania, posiadanie samochodu do użytku prywatnego (np. dojazd do lekarza).
Z kolei na
poziomie indywidualnym
wskazano możliwość zakupu nowych ubrań, posiadanie dwóch par butów, możliwość codziennego spożywania świeżych owoców i warzyw, możliwość codziennego spożywania mięsa (lub roślinnego odpowiednika zwierzęcego białka), posiadanie dostosowanych do wieku książek (nie tylko szkolnych), posiadanie sprzętu rekreacyjnego do aktywności na zewnątrz (rower, hulajnoga czy piłka), posiadanie gier do użytku w domu (np. puzzle, klocki, gry planszowe), możliwość udziału w zajęciach pozalekcyjnych przynajmniej raz w tygodniu, udział w uroczystościach (urodziny, święta, komunia, wesela), możliwość zapraszania znajomych do domu (posiadanie warunków i zgody rodziców), możliwość udziału w wycieczkach szkolnych (także tych płatnych), przynajmniej jeden tygodniowy wyjazd poza miejsce zamieszkania w celach wypoczynkowych.
Eurostat wskazuje, że opracowane kryteria pozwalają na
znacznie lepsze zrozumienie zjawiska ubóstwa
w krajach UE niż porównywanie np.
różnicy w dochodach rodzin
.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA