Logo
  • DONALD
  • PREMIER W BERLINIE O NIEMIECKIEJ POMOCY: 5 TYS. HEŁMÓW? TO CHYBA JAKIŚ ŻART

Premier w Berlinie o niemieckiej pomocy: 5 tys. hełmów? To chyba jakiś żart

26.02.2022, 14:00
Premie
r Mateusz Morawiecki
przyjechał dziś do Berlina na spotkanie z z kanclerzem Niemie
c Olafem Scholzem
. Tematem rozmów ma być wprowadzenie twardych sankcji na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę. Przypomnijmy, że Niemcy początkowo sprzeciwiały się m.in. usunięciu Rosji z systemu SWIFT. Wczoraj wieczorem minister finansów Christian Lindner ogłosił, że rząd jest jedna "otwarty" na taką decyzję.
Morawiecki tuż przed spotkaniem z kanclerzem Niemiec krytykował pomoc, którą do tej pory udzielił Ukrainie rząd Niemiec. Odniósł się do informacji o przekazaniu 5 tysięcy hełmów dla ukraińskich żołnierzy.
 - 
5 tys. hełmów? To jest chyba jakiś żart.
To musi być realna pomoc w broni, pomoc żołnierzom ukraińskim, którzy walczą także za naszą wolność, żebyśmy my nie byli następni - mówił Morawiecki.
- Dzisiaj nie ma czasu na zabetonowany egoizm, który widzimy także tutaj w Niemczech. Po to przyjechałem do Olafa Scholza, aby
wstrząsnąć sumieniem Niemiec
, by zdecydowali się na zdecydowane i miażdżące sankcje, które wpłynęłyby na decyzje Putina. 
- Apeluję do Niemców - dzisiaj stoimy w obliczu trybunału historii. Niepodległe, demokratyczne i suwerenne państwo zostało zaatakowane przez Rosję. Niemcy nie mogą pogrążyć się w zabetonowanym egoizmie, ponieważ na horyzoncie widzimy kolejną groźbę ludobójstwa.
Tam giną niewinni ludzie. Widzicie codziennie te zdjęcia. Co z waszymi sumieniami? Pomóżmy im
- pakiet sankcji musi być miażdżący - mówił Morawiecki.
Tłumaczył, że do Moskwy musi popłynąć "prosta klarowna wiadomość: Putinie przestań atakować Ukrainę".
-
 Musimy zamknąć też Nord Stream1 i 2
, ostatecznie uniezależnić się od surowców rosyjskich, odciąć rosyjskie instytucje finansowe od finansowania na rynkach kapitałowych, konfiskować majątki oligarchów, zamknąć SWIFT dla Rosji. 
Wcześniej Morawiecki opublikował również wpis na Facebooku, w którym pisał, że będzie próbował przekonywać kanclerza Niemiec do podjęcia pilnych działań. 
"
Tylko szybkie, dotkliwe sankcje mogą nas do tego przybliżyć.
Argumentów w tej sprawie jest wiele i o nich będziemy rozmawiali" - pisał.
Premier napisał również, że rozmawiał z premierem Węgier
Victorem Orbanem.
"Po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT". 
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/videos/525392492212236https://www.facebook.com/kancelaria.premiera/videos/525392492212236
2. https://twitter.com/PremierRP/status/1497549923675516929?s=20&t=mcEA3e75jJ5RVd70rgCChAhttps://twitter.com/PremierRP/status/1497549923675516929?s=20&t=mcEA3e75jJ5RVd70rgCChA
Pokaż więcej (10)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA