Logo
  • DONALD
  • OSTATNIE POKOLENIE ZNÓW OBLAŁO WARSZAWSKĄ SYRENKĘ, ALE TYM RAZEM WODĄ

Ostatnie Pokolenie znów oblało warszawską Syrenkę, ale tym razem wodą

01.04.2024, 16:45
fot. Ostatnie Pokolenie
W Dzień Kobiet aktywistki
Ostatniego Pokolenia oblały pomnik warszawskiej Syrenki farbą
. Jak tłumaczyła organizacja, miała być to forma zwrócenia uwagi na kryzys klimatyczny. Akcja była jednak szeroko krytykowana, a w komentarzach nazywano ją aktem wandalizmu.
Kilka dni wcześniej głośno było o innej akcji Ostatniego Pokolenia: 
Dziś rano, z okazji Lanego Poniedziałku i Prima Aprilis
 aktywiści znów oblali Syrenkę, ale tym razem wodą
. Jak tłumaczyli, chcieli wykorzystać "dzień psikusów", aby pokazać, że mimo krytyki ich marcowych akcji, "nie zamierzają się zatrzymywać".
Jesteśmy Ostatnim Pokoleniem, które ma dość wody, żeby bawić się w śmigus-dyngus.
Koniec tej zabawy, Wisła wysycha, syrenki wyginą i nie będzie wody w kranach. Czas na poważne działania i inwestycje w transport publiczny. Żadnych nowych autostrad, bilet miesięczny na cały kraj za 50 złotych - mówił działacz Ostatniego Pokolenia Krzysztof Matejak po wylaniu wody na pomnik.
Wygląda na to, że dzisiejsza akcja aktywistów wzbudziła większy entuzjazm niż poprzednia:
Rzeczniczka organizacji przynaje, że po wylaniu farby na pomnik Ostatnie Pokolenie spotkało się z krytyką. Uważa jednak, że akcja okazała się skuteczna, bo zaalarmowała społeczeństwo.
- Nazywa się nas wandalami i zarzuca się nam, że swoimi działaniami zniechęcamy ludzi do walki o klimat. Jednak Ostatnie Pokolenie nie działa po to, by wszyscy nas lubili.
Jesteśmy na skraju zapaści społecznej,
od tego co zrobimy dzisiaj zależy los ludzkości. Petycje, marsze i negocjacje zawiodły, więc musimy posuwać się do działań, które skutecznie zaalarmują społeczeństwo. Oblanie Syrenki farbą właśnie taki efekt osiągnęło. Wiemy, że początkowy szok zmieni się w zrozumienie i poparcie, kiedy będziemy robić to dalej - tłumaczy Julia Keane.
Ostatnie Pokolenie wystosowało list otwarty do polityków, w którym domaga się m.in. zwiększenia inwestycji w transport publiczny oraz wprowadzenia biletu miesięcznego na transport regionalny w całym kraju za 50 zł. 
Mamy poważny problem z transportem
. W ciągu ostatnich 20 lat emisje z transportu drogowego w Polsce wzrosły o 77%. Jest to sektor, w którym najszybciej rosną emisje gazów cieplarnianych, a powinny już spadać. Domagamy się, aby rząd poważnie zajął się tym tematem - i dla klimatu, a przede wszystkim dla ludzi, bo miliony Polaków zmaga się z wykluczeniem transportowym. Rząd planuje gigantyczny rozwój autostrad, a tymczasem powinniśmy iść w zupełnie przeciwnym kierunku - transportu zbiorowego, nie tylko w dużych miastach. Żądamy przekazania 100% środków planowanych na nowe autostrady na transport publiczny oraz biletu miesięcznego za 50 zł na transport regionalny w całym kraju - mówi rzeczniczka Ostatniego Pokolenia.
Aktywiści dali Donaldowi Tuskowi czas do wyborów samorządowych na poparcie ich postulatów. Zapowiadają, że jeśli zostaną zignorowani, znów wyjdą na ulice.
fot. Ostatnie Pokolenie

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. Anna-Maria Żukowska 💁🏻‍♀️ on Twitter: "I to jest znacznie bardziej powerful przesłaniowo akcja! Dobry przekaz i bez dewastacji symbolu miasta. Z pomysłem (połączenie Syrenki że Śmigusem-Dyngusem)! https://t.co/UyQOjzuEbH / Twitter"https://x.com/AM_Zukowska/status/1774802771016917041?s=20
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA